map contact opening hours price list sitemap information for organized groups
Polski język Search
Muzeum Włókiennictwa Muzeum Włókiennictwa Muzeum Włókiennictwa Muzeum Włókiennictwa Muzeum Włókiennictwa

Aktualności

Trzeci Ogólnopolski Kongres Studentów i Doktorantów Historii Sztuki

W dniach 8-11.10.2015 r. odbędzie się "Trzeci Ogólnopolski Kongres Studentów i Doktorantów Historii Sztuki" zorganizowany przez Katedrę Historii Sztuki UŁ i Koło Naukowe Historyków Sztuki UŁ. Współorganizatorem wydarzenia jest Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

VI edycja "Inspirujemy kolorem" – pokonkursowa wystawa haftu

Pokonkursowa wystawa haftu. Uroczysta gala odbędzie się 9 października 2015 r. godz. 13.00. Wernisaż wystawy o godz. 15.00.

Pamięć utrwalona. Dary i nabytki Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi z lat 2003 - 2014

Wystawa jubileuszowa z okazji 55- lecia muzeum - dostępna dla zwiedzających od 25.09.2015 do 28.03.2016.
Wystawa towarzysząca „15. Międzynarodowemu Triennale Tkaniny, Łódź 2016”.
Wystawie towarzyszy obszerny, bogato ilustrowany katalog obejmujący materiały związane z jubileuszem 55 – lecia powołania ...

Inauguracja sezonu kulturalnego 2015/2016

24 września 2015 r. o g. 15.00 w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi odbyła się "Inauguracja sezonu kulturalnego 2015/2016". GALERIA ZDJĘĆ.

Krosna w willi

Dwa lata temu informowaliśmy o okolicznościach pozyskania dwóch najstarszych krosien produkowanych w Łodzi. Dziś z satysfakcją informujemy, że wszystkie plany związane z przywróceniem kompletności i sprawności technicznej krosnom zostały zrealizowane.

Wystawa w ramach 26. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi

Wystawa organizowana we współpracy z Łódzkim Centrum Komiksu i Stowarzyszeniem Twórców „Contur”, czynna od 17.09.2015 do 18.10.2015.
W tym roku z okazji 26. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi w Centralnym Muzeum Włókiennictwa ...

55-lecie Centralnego Muzeum Włókiennictwa

Rok 2015 jest rokiem jubileuszowym dla Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Z tej okazji zapraszamy na wystawę "Pamięć utrwalona. Dary i nabytki Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi z lat 2003 - 2014". Wystawie towarzyszy obszerny, bogato ilustrowany katalog.

Dzieci, dzieci … ach te dzieci

Wystawa organizowana we współpracy ze Stowarzyszeniem Miłośników Haftu „Kanwa” w Łodzi, czynna od 3.09.2015 do 08.11.2015.

Stowarzyszenie Miłośników Haftu "Kanwa" skupia twórców amatorów rękodzieła artystycznego, szczególnie tych pasjonujących się haftem. Siedzibą Stowarzyszenia jest Centralne Muzeum Włókiennictwa, ...

V Bieg Fabrykanta

W sobotę 29 sierpnia 2015 r. Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi gościło niemal 2000 uczestników V Biegu Fabrykanta

Modne soboty

Najbliższe spotkanie: 24.10 „Made in Łódź . Wyroby łódzkich zakładów rzemieślniczych i fabryk odzieżowych na przykładzie wybranych obiektów ze zbiorów Działu Odzieży Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi”.

Wystawa i program wydarzeń z okazji jubileuszu 40-lecia Muzeum Miasta Łodzi

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi jest partnerem wystawy Muzeum Miasta Łodzi "Dziedzictwo dwóch kultur".
W ramach współpracy przy organizacji wystawy Pracownia Konserwacji Tkanin Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi wykonała prace konserwatorskie nad dwoma obiektami: makatą ze scenami z życia ...

Geyer Music Factory 2015

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z koncertów i materiałów audio-video.

Barokowa mitra z pasami biskupimi w zbiorach Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Barokowa mitra wraz z pasami biskupimi została włączona do kolekcji haftów zabytkowych Działu Tkaniny Artystycznej, uzupełniając i w znaczącym stopniu wzbogacając kolekcję rzeźbiarskich haftów barokowych w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

15th International Triennial of Tapestry, Łódź 2016

9.05.2016 - 30.10.2016

On October 10th  2014, Marcin Oko – the Director of the Central Museum of Textiles in Łódź invited the below named persons to partake in the Programming Board of the 15th International Triennial of Tapestry, Łódź 2016:

Liliana Andrzejczak, representative of ...

Certyfikat dla Muzeum

Z satysfakcją informujemy, że Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi otrzymało tytuł "Lidera społeczno-oświatowego", przyznany przez Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego.

„Persy” z Łodzi. Historia Dywilanu

Ekspozycja jest próbą przypomnienia jednego z najbardziej znanych łódzkich zakładów przemysłowych, którego wyroby, szczególnie w latach 70. i 80. XX w., stanowiły trudno dostępny przedmiot pożądania wielu Polaków. Początki firmy Dywilan sięgają 1891 r., kiedy ...

Zaczarowany ogród. Wzory kwiatowe w modzie damskiej XX w.

Prezentacja w gablocie na parterze bud. D czynna od 12. 05. do 8 listopada 2015 w godzinach otwarcia muzeum.

Kwiat obdarzony jest wielością symbolicznych znaczeń. Przywodzi na myśl wiosnę, młodość, świeżość. Kojarzy się z pięknem, delikatnością i ...

Rzemiosła dawnej Łodzi – zakład krawiecki

Wystawa czynna od 16.05.2015 (Noc Muzeów) do 31.05.2017 w godzinach otwarcia muzeum (Domek nr 4 w skansenie)

Projekt "Rzemiosła dawnej Łodzi: zakład krawiecki. Wystawa, warsztaty, spotkania" ma na celu promowanie i uzupełnianie wiedzy o dziejach i ...

"COTTON-ART" - weekendowe warsztaty artystyczne

Najbliższe warsztay: 25 października 2015 - "Collage". Kompozycje z różnych materiałów i tworzyw /papier gazetowy, bibuła, tkaniny itp./ są one naklejane na płótno lub papier i łączone z tradycyjnymi technikami malarskimi.

Geyerwerki - twórcze działania rodzinne

Najbliższe warsztaty:  8.11.2015 - "Miękka biżuteria". Z tkanin, dzianin, koronki, filcu, włóczki, nici, sznurków oraz pasmanterii tworzenie metodami skręcania, tkania, plecenia, wiązania węzłów, sklejania, przeszywania itp.

Wydarzenia w skansenie

Wernisaż wystawy "Piotr Skrzynecki - artysta pamiętany" - 24 września 2015 r. o godzinie 18.00.

Piękna i tajemnicza

Grała w amerykańskim horrorze „House” (reżyseria Robby Henson, 2007), polskim filmie kostiumowym „Hiszpanka” (reżyseria Łukasz Borczyk, 2014), stanowi tło dla wielu mniej i bardziej profesjonalnych sesji zdjęciowych. Mowa o jednym z ciekawszych obiektów znajdujących się naszym ...

The restaurant at the Geyer\'s Bath

The restaurant at the Geyer's Bath

Welcome to the Art Deco restaurant located in the iron courtyard of the museum!

Stowarzyszenie Muzealników Polskich Oddział Łódzki

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi jest siedzibą Oddziału Łódzkiego Stowarzyszenia Muzealników Polskich. http://www.muzealnicy.org

Poszukujemy eksponatów do rekonstrukcji wnętrza zakładu krawieckiego z lat 40. XX w.

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi przygotowuje obecnie wystawę – rekonstrukcję wnętrza zakładu krawieckiego z lat 40. XX wieku. Wystawa prezentowana będzie od 16 maja 2015 roku w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej przy Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi ...

Wedding ceremonies in the historic church

Wedding ceremonies in the historic church

In the church of St. Andrew Bobola there is now the possibility to organize wedding ceremonies! 

Our Wardrobe - Educational Animation Project

Our Wardrobe - Educational Animation Project

Zanim wyrzucisz, zdeponuj w NASZEJ SZAFIE! Zapraszamy na stronę http://szafa.muzeumwlokiennictwa.pl

Zobaczymy, jak wykonuje się gobelin

Jak artysta wykonuje kilim, a jak gobelin? Czym, oprócz nazwy, różnią się te tkaniny? Na pewno techniką wykonania, ale na czym ona polega?

Krystyna Kondratiukowa. Founder and first director of the Museum of the History of Textiles

Krystyna Kondratiukowa. Founder and first director of the Museum of the History of Textiles

She was born in 1913 into a family of weavers in Lodz. Her professional career began in 1932 in K. Scheibler’s factory. From Lodz, she moved East (Bialystok, Brzesk, Pinsk), where in the 1930s she taught weaving ...

Zrewitalizowaliśmy dwa zabytkowe krosna

Miło nam poinformować, że zakończyliśmy rewitalizację dwóch niedawno pozyskanych, oryginalnych krosien czółenkowych pochodzących z 2 poł. XIX w. z zakładów Izraela K. Poznańskiego i Maurycego Bauera.
Zabytkowe krosna są niezwykle cenne i ciekawe ze względu na ...