Aktualności

CENTRALNE MUZEUM WŁÓKIENNICTWA W ŁODZI ROZPOCZNIE INWESTYCJĘ WARTĄ PONAD 13 MLN ZŁ

Remont elewacji Białej Fabryki, stworzenie magazynu studyjnego, przebudowa Domków
w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej – to tylko część prac, które zostaną zrealizowane w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi w ramach inwestycji współfinansowanej ze środków
Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko
na lata 2014-2020. Całkowita wartość projektu wyniesie ponad 13 mln złotych.

Projekt pn. „Wzbogacenie oferty Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi poprzez modernizację infrastruktury, prace konserwatorskie i zakup wyposażenia”, który otrzymał dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, zakłada m.in. remonty elewacji zachodniej, południowej i północnej oraz wnętrz najstarszego skrzydła zabytkowej fabryki - budynku A, a także renowację południowej elewacji sąsiadującego z Parkiem Reymonta budynku C. Inwestycja obejmie również przebudowę pomieszczeń w pozostałych dwóch skrzydłach Białej Fabryki, tj. budynkach B i D, a także prace w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej: instalację centralnego ogrzewania, docieplenie oraz przebudowę zabytkowych domków, zagospodarowanie terenu.

Po zakończeniu inwestycji, odwiedzający Centralne Muzeum Włókiennictwa będą mogli oglądać nową wystawę stałą na dwóch kondygnacjach budynku A, poświęconą rozwojowi technologii włókienniczej. Punktem wyjścia staną się podstawowe surowce wykorzystywane w przemyśle włókienniczym w Łodzi – bawełna i wełna, a całość dopełni eksperymentatorium umożliwiające zwiedzającym praktyczne zapoznanie się z właściwościami tych materiałów.

Kolejna ekspozycja, również o charakterze stałym, powstanie w nieczynnej dotąd willi letniskowej znajdującej się w Skansenie Centralnego Muzeum Włókiennictwa. Na parterze i pierwszym piętrze budynku będzie można zobaczyć wystawę poświęconą dziejom willi z Rudy Pabianickiej, a także dawnych zwyczajach i formach wakacyjnego wypoczynku, przygotowaną w oparciu o unikatowe zbiory Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Także wnętrza  domków w Skansenie zostaną wzbogacone o nowe ekspozycje ukazujące wnętrza łódzkich mieszkań i zakładów rzemieślniczych z różnych okresów, począwszy od II połowy XIX w. po lata 80. XX w. Utworzenie w budynku B nowego magazynu studyjnego, otwartego dla zwiedzających, nie tylko znacząco zwiększy przestrzeń do przechowywania obiektów znajdujących się w kolekcji muzeum, ale także pozwoli na udostępnienie odbiorcom większej liczby ważnych zbiorów związanych z zagadnieniem dziewiarstwa w ujęciu technicznym oraz efektów końcowych produkcji dziewiarskiej.

Celem głównym przedsięwzięcia jest ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury poprzez modernizację infrastruktury wraz z pracami konserwatorskimi i zakupem niezbędnego wyposażenia, podjęta dla realizacji celu globalnego związanego z ochroną dziedzictwa kulturowego i rozwojem zasobów kultury w kraju.

Inwestycja poskutkuje rozwojem Centralnego Muzeum Włókiennictwa jako miejsca prezentacji dziedzictwa kulturowego, które pełni rolę kulturotwórczą i jest ośrodkiem życia kulturalnego w mieście Łodzi i województwie. Efektem realizacji projektu będzie stworzenie nowej oferty wystawienniczej i edukacyjnej realizowanej w zmodernizowanych, nowoczesnych przestrzeniach ekspozycyjnych, a także w przestrzeniach adoptowanych do celów ekspozycyjnych (willa z ul. Scaleniowej).

Zakończenie inwestycji przewidziane jest z końcem 2019 r.

Dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi
8 963 559,18 zł. Wkład własny Miasta Łódź to 4 297 153 zł.

Całkowita wartość projektu: 13 066 046, 61 zł.

Projekt dopełnia dwie duże poprzedzające inwestycje: modernizację i adaptację budynku dawnego kompleksu pofabrycznego – skrzydła D, utworzenie Skansenu oraz przebudowę i utworzenie muzeum interaktywnego Kotłownia.

Informujemy jednocześnie, że w związku z realizacją inwestycji, XVI edycja Międzynarodowego Triennale Tkaniny odbędzie się w 2020 r. Przeprowadzona modernizacja sprawi, że wystawy towarzyszące tej najstarszej tego typu imprezie na świecie, a jednocześnie największemu i najbardziej prestiżowemu istniejącemu konkursowi tkaniny artystycznej będą prezentowane w przestrzeniach nowoczesnych i odpowiednio dopasowanych do wymogów ekspozycyjnych.