Aktualności


Wykład "Kilimy, liżniki – codzienność huculska"Kilimy i liżniki to pewnego rodzaju grube, włochate, zwykle wełniane koce. Wytwarzano je nie tylko na wsiach, ale także dworach. Niezwykle kolorowe, o motywach zgeometryzowanych i dużym znaczeniu symbolicznym nadal są ważnym elementem codziennego życia mieszkańców huculszczyzny.

O tym jak wyglądają, czym się charakteryzują i jaką funkcję spełniają współczesne kilimy i liżnki można było się dowiedzieć podczas wykładu Alicji Woźniak - etnograf, starszej kustosz w Dziale Stroju Ludowego i Tkaniny Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. Podczas spotkania opowiadała między innymi o tym, na czym polega współczesna technika wyrobu kilimów i liżników, która niewiele odbiega od czasów z przełomu XIX i XX wieku oraz odbywa się w tradycyjny ręczny sposób.

Wykład był podsumowaniem badań, prowadzonych przez łódzką etnograf w latach 2008-2012, w Jaworowie, na terenie dzisiejszej Ukrainy.

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ


VI Ogólnopolska Wystawa Rękodzieła Artystycznego "Z Nici Ariadny"

VI edycja wystawy „Z nici Ariadny”, organizowana przez Centralne Muzeum Włókiennictwa i Fabrykę Nici w Łodzi Ariadna S.A

Projekt Nowe Muzeum

Miło nam poinformować, że dołączyliśmy do projektu „Nowe Muzeum”.