Wykład "Kilimy, liżniki – codzienność huculska"

Kilimy i liżniki to pewnego rodzaju grube, włochate, zwykle wełniane koce. Wytwarzano je nie tylko na wsiach, ale także dworach. Niezwykle kolorowe, o motywach zgeometryzowanych i dużym znaczeniu symbolicznym nadal są ważnym elementem codziennego życia mieszkańców huculszczyzny.

O tym jak wyglądają, czym się charakteryzują i jaką funkcję spełniają współczesne kilimy i liżnki można było się dowiedzieć podczas wykładu Alicji Woźniak - etnograf, starszej kustosz w Dziale Stroju Ludowego i Tkaniny Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. Podczas spotkania opowiadała między innymi o tym, na czym polega współczesna technika wyrobu kilimów i liżników, która niewiele odbiega od czasów z przełomu XIX i XX wieku oraz odbywa się w tradycyjny ręczny sposób.

Wykład był podsumowaniem badań, prowadzonych przez łódzką etnograf w latach 2008-2012, w Jaworowie, na terenie dzisiejszej Ukrainy.

Geyer Music Factory – zmiana w repertuarze

Nastąpiła zmiana w repertuarze 10. edycji GMF. 3 sierpnia koncert piosenek Henryka Warsa zamiast Anny Dereszowskiej wykona Olga Bończyk.

RAZEM TWORZYMY ŚWIAT. WYSTAWA LALEK

21 lalek z Afryki i Ameryki Łacińskiej, wśród nich, te które są opiekunkami domu, rodziny, amuletem chroniącym przed złem. O niektórych mówi się, że mają duszę...

VI OGÓLNOPOLSKA WYSTAWA RĘKODZIEŁA ARTYSTYCZNEGO "Z NICI ARIADNY"

Ogólnopolska Wystawa Rękodzieła Artystycznego „Z nici Ariadny" ma charakter konkursowy, a jej kolejne edycje cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród artystów amatorów, pasjonatów i mistrzów rękodzieła, którego głównym tworzywem są nici.