Wykład "Kilimy, liżniki – codzienność huculska"

Kilimy i liżniki to pewnego rodzaju grube, włochate, zwykle wełniane koce. Wytwarzano je nie tylko na wsiach, ale także dworach. Niezwykle kolorowe, o motywach zgeometryzowanych i dużym znaczeniu symbolicznym nadal są ważnym elementem codziennego życia mieszkańców huculszczyzny.

O tym jak wyglądają, czym się charakteryzują i jaką funkcję spełniają współczesne kilimy i liżnki można było się dowiedzieć podczas wykładu Alicji Woźniak - etnograf, starszej kustosz w Dziale Stroju Ludowego i Tkaniny Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. Podczas spotkania opowiadała między innymi o tym, na czym polega współczesna technika wyrobu kilimów i liżników, która niewiele odbiega od czasów z przełomu XIX i XX wieku oraz odbywa się w tradycyjny ręczny sposób.

Wykład był podsumowaniem badań, prowadzonych przez łódzką etnograf w latach 2008-2012, w Jaworowie, na terenie dzisiejszej Ukrainy.

Geyer Music Factory 2017

Repertuar IX edycji festiwalu.

Nasze Muzeum Partnerem Google Arts & Culture

180 instytucji, 42 państwa, 400 wirtualnych wystaw 30 000 zdjęć, czyli ponad 3 000 lat światowej mody w jednym miejscu.

Złota Igła 2017

Statuetki Złotej Igły rozdane.

"Efekt ostateczny. Magazyn wzorów uszytych"

Wystawa multisensoryczna, która pobudza wzrok, słuch i dotyk odbiorców. Punktem wyjścia dla opowieści o codzienności łódzkich fabrykach jest tkanina oraz jej właściwości.