mapka kontakt godziny otwarcia cennik mapa strony informacje dla grup zorganizowanych
english language Szukaj

Geyer Music Factory 2016

GALERIA PLAKATÓW GMF 2016
(projekt graficzny: Mirosław Owczarek)

 

MATERIAŁ FILMOWY z koncertów


--------------------------------------------------------------------------------------

Geyer Music Factory to cykl letnich koncertów plenerowych odbywających się na terenie Białej Fabryki Ludwika Geyera - jednym z najpiękniejszych w Polsce zabytków architektury przemysłowej. W piątkowe wieczory wakacji o godzinie 21 wewnętrzny brukowany dziedziniec Białej Fabryki zamienia się w estradę dla artystów.

W 2016 roku w ramach GMF odbędzie się 8 koncertów od 1 lipca do 26 sierpnia 2016 r.

Bilety w cenie 15 zł są dostępne w kasie biletowej muzeum (wt., śr., pt.: 9.00-16.30; czw.: 11.00-18.30; sb., nd: 11.00-15.30). Tel.: 42 683 26 84 wewn. 132.
Nie ma możliwości rezerwacji biletów.

Bilet wstępu nie gwarantuje miejsca siedzącego. Liczba miejsc siedzących i stojących ograniczona.

Wejście na koncerty od godz. 20.00, tradycyjnie bramą od ul. Piotrkowskiej. Wszystkie koncerty odbywają się bez względu na pogodę na powietrzu (scena zadaszona dla artystów). W razie deszczu, wzorem światowych scen na open-air, prosimy o przybycie w kurtkach przeciwdeszczowych lub pelerynach.

Uwaga! Podczas koncertu 1 lipca 2016 r. obowiązuje zakaz profesjonalnego filmowania i nagrywania koncertu.
Podczas koncertów w dniach 22 lipca i 5 sierpnia publiczność obowiązuje zakaz fotografowania i rejestracji koncertu na jakichkolwiek nośnikach w tym: audio, video, filmowych.

Podczas GMF w godz. 20-23 czynne będą pracownie rękodzielnicze w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej: Pracownia Jupienter, Pracownia Sztuk Wszelakich "Pod Złotym Jamnikiem" (domek nr 3) oraz Pracownia Up-life (domek nr 5). Zapraszamy do odwiedzenia skansenu!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Geyer Music Factory 2016 "Rodziny"


1 lipca 2016, g. 21 - Waglewski
8 lipca 2016, g. 21 - Miśkiewicz
15 lipca 2016, g. 21 - Trebunia
22 lipca 2016, g. 21 - Napiórkowski
29 lipca 2016, g. 18-22 - Noc jednego muzeum n1m
5 sierpnia 2016, g. 21 - Szcześniak & Herdzin
12 sierpnia 2016, g. 21 -  Guthman
19 sierpnia 2016, g. 21 - Zieliński
26 sierpnia 2016, g. 21 - Grohman Orchestra

 


Program GMF 2016


1 lipca 2016, g. 21.00 – Waglewski - „Matka, Syn, Bóg”


Foto: Adam Pańczuk

Wojciech Waglewski – gitary
Piotr Waglewski „Emade” – saksofon
Bartosz Waglewski „Fisz” – śpiew
Mariusz Obijalski – gitara basowa
Anna Prokopczuk – perkusja

Po pięciu latach od wydania platynowej „Męskiej Muzyki” z nowym albumem powrócił projekt Waglewski Fisz Emade. Płyta „Matka, Syn, Bóg” ukazała się 25 października 2013 i bardzo szybko trafiła na czołowe miejsca list sprzedaży. Kilka dni po premierze singiel promocyjny pt. „Ojciec” trafił na 1. miejsce Listy Przebojów Programu Trzeciego!

Album „Matka, Syn, Bóg” powstawał od kwietnia do sierpnia 2013. Jego producentem muzycznym jest Emade, który także gra we wszystkich utworach na perkusji. Słowa napisali Fisz (głos, gitara basowa) i Wojciech Waglewski (głos, gitary). Kompozycje w większości należą do Wojciecha Waglewskiego. Gościnnie na płycie pojawili się m.in. Miłosz Pękala – wibrafon (Mitch&Mitch), wokalistka duetu Rebeka – Iwona Skwarek, Mariusz Obijalski - fortepian (Tworzywo, Natu) i Stefan Wesołowski – instrumenty smyczkowe.

Wojciech Waglewski o płycie: „Tym razem jest to płyta wymyślona wspólnie... zespołowo, ponieważ od czasu poprzedniej płyty będącej jednorazowym projektem, powstał zespół Waglewski, Fisz, Emade... W związku z tym większa dojrzałość i większa spójność materiału. Po ukończeniu i przesłuchaniu całości, nie mogliśmy oprzeć się wrażeniu, że to najbardziej osobisty, najgłębszy i jednocześnie najprawdziwszy materiał, biorąc pod uwagę wszystko to, czego dokonaliśmy do tej pory...”.

01 VIDEO- Inauguracja GMF 2016
02 VIDEO z koncertu - Waglewscy

Do góry


8 lipca 2016, g. 21.00 - Miśkiewicz


Foto: Igor Omulec

Henryk Miśkiewicz – saksofony
Dorota Miśkiewicz – śpiew
Michał Miśkiewicz – perkusja
Marek Napiórkowski – gitary
Sławomir Kurkiewicz – basy

Grażyna Miśkiewicz- słowo wstępne

Koncerty rodzinne Miśkiewiczów są wykonywane sporadycznie, jednak zawsze z dużą radością. To spotkanie różnych osobowości, które lubią ze sobą grać, choć nie często mają okazję spotkać się na scenie w pełnym gronie.

Henryk Miśkiewicz – uznany saksofonista jazzowy, kompozytor i aranżer, zaszczepił swoim dzieciom miłość do muzyki, zwłaszcza jazzowej. Prowadził wraz z żoną Grażyną (właścicielką firmy GRAMI-ART organizującej koncerty,) dom przyjazny dla spotkań towarzyskich, więc dzieci obracały się w kręgu najwybitniejszych muzyków od najwcześniejszych lat. Jednak każde z nich chciało iść własną drogą.

Dorota Miśkiewicz - wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów i skrzypaczka realizuje się głównie ze swoim zespołem, choć nie stroni od współpracy z wyjątkowymi artystami w różnych projektach. Jej ostatnim pomysłem był wielki koncert „Piano.pl”, do którego zaprosiła wielu wybitnych pianistów polskich, m.in. Leszka Możdżera, Włodzimierza Nahornego, czy Krzysztofa Herdzina, nagrywany na CD/DVD i rejestrowany przez TVP2.

Michał Miśkiewicz – perkusista, zaistniał na scenie jazzowej współpracując przez wiele lat z Tomaszem Stańko. Jest zapraszany do wielu jazzowych wydarzeń. Obecnie na stałe gra w znanym już Marcin Wasilewski Trio, z którym nagrywa dla prestiżowej wytwórni ECM i koncertuje po całym świecie (ostatnio na prestiżowych scenach Kanady i USA).

Koncert realizowany dzięki współpracy z Europejską Fundacją Inicjatyw Kulturalnych.

01 VIDEO z koncertu
02 VIDEO z koncertu

Do góry


15 lipca 2016, g. 21.00 - Trebunia


Foto: z archiwum zespołu

Krzysztof Trebunia-Tutka – lider zespołu – skrzypce, koza podhalańska, fujary, piszczałki, róg, śpiew
Anna Trebunia-Wyrostek – basy podhalańskie, śpiew
Jan Trebunia-Tutka – altówka, śpiew
Andrzej Polak – skrzypce, śpiew
Kuba „Bobas” Wilk – gitara basowa
Dawid Niziurski – perkusja

Trebunie-Tutki świętują swoje 20. urodziny. To zespół, który jest ambasadorem Podhala i polskiej kultury na festiwalach w całej Europie, Azji i Ameryce Północnej. Umiłowanie tradycji i wierność góralszczyźnie nie ogranicza twórczości zespołu. Opierając się na tradycyjnym instrumentarium, skali góralskiej, budowie muzycznej i charakterze wykonania, Krzysztof Trebunia-Tutka tworzy NOWĄ MUZYKĘ GÓRALSKĄ, wraz z zespołem rozwija i wzbogaca rdzenną muzykę o nowe melodie, współczesne teksty i awangardowe aranżacje.

01 VIDEO z koncertu
02 VIDEO z koncertu

Do góry

 

22 lipca 2016, g. 21.00 - Napiórkowski


Krzysztof Napiórkowski, foto: Anka Górajka                                         Marek Napiórkowski, foto: Marta Rzepka


Jacek Napiórkowski, foto: Mateusz Górski


Marek Napiórkowski – gitary
Krzysztof Napiórkowski – fortepian
Jacek Napiórkowski – recytacje

Projekt „Napiórkowski” to niezwykłe spotkanie osobowości artystycznych o tym samym nazwisku. Instrumentaliści, kompozytorzy, wokaliści; poeta, prozaik, eseista – można by wymieniać długo. Napiórkowscy we wszystkich tych gatunkach poważnie zaznaczyli swoje miejsce na mapie nie tylko polskiej kultury.

Jacek Napiórkowski – poeta, prozaik, eseista, redaktor naczelny pisma literackiego „Nowa Okolica Poetów”. Wydał 8 tomów poezji oraz tom opowiadań. Poeta przez wiele lat mieszkał w Nowym Jorku, gdzie ukończył też studia. Jego utwory przekładane były na język włoski, angielski i hiszpański.

Marek Napiórkowski - gitarzysta, kompozytor. Nagrał ponad 150 płyt z różnymi wykonawcami! Grał i nagrywał m.in. z: Patem Methenym, Mino Cinelu, Marcusem Millerem, Richardem Boną, Anną Marią Jopek, Ivanem Linsem, Dhaferem Youssefem, Angelique Kidjo, Gregoirem Maretem, Adamem Holzmanem, Sugarem Blue, Tomaszem Stańko, Hadrien Feraud, Urszulą Dudziak, Leszkiem Możdżerem, Ewą Bem, Dorotą Miśkiewicz, Klausem Doldingerem (Passport), Wojciechem Karolakiem, Januszem Muniakiem, Tomaszem Szukalskim, Krzysztofem Ścierańskim, Janem „Ptaszynem” Wróblewskim.

Krzysztof Napiórkowski - zdobył kilkanaście nagród na największych festiwalach twórczości studenckiej. Występował i nagrywał m.in. z formacją „Po godzinach” oraz „Śrubki” oraz z artystami takimi jak m.in. Grzegorz Turnau, Anna Maria Jopek, Dorota Miśkiewicz, Marek Napiórkowski, Michał Jurkiewicz, Wojciech Fedkowicz, Jacek Fedkowicz, Kamil Barański, Daniel Kapustka, Kacper Stolarczyk, Maciej Magnuski. Dotychczas ukazały się jego trzy solowe albumy „introspekcja” (2008), „Drugi oddech” (2012), „Ziemie obiecane” (2014). Swobodnie sięga po różne stylistyki, których wspólnym mianownikiem są wyważone, bogate kompozycje, a także pełne dystansu do świata, poetyckie teksty piosenek.

01 VIDEO z koncertu
02 VIDEO z koncertu
03 VIDEO z koncertu

Do góry

29 lipca 2016, g. 18-22 – Noc jednego muzeum n1m


W programie:

Spotkania w godzinach: 18.15 oraz 19.15

Odkrywamy sekrety ubiorów
Prezentacja i omówienie wybranych obiektów z kolekcji Działu Odzieży na wystawie „Z modą przez XX wiek”, w części poświęconej modzie powojennej. (bud. C, 1 piętro)

Na przykład kilim, czyli tajniki klasyki
Pokaz w Pracowni Konserwacji Tkanin da możliwość osobistego i własnoręcznego przekonania się, na czym polegają różnice pomiędzy technikami tworzenia klasycznych rodzajów tkanin artystycznych takich jak gobelin, kilim, kobierzec, sumak i haft. (bud. B, 3 piętro)

Spotkania w godzinach: 20.00 oraz 21.00

Zapomniane przedmioty, zapomniane znaczenia, cz. 2
Po raz drugi – pokaz kolejnych, zapomnianych już dziś tekstyliów, których funkcję i znaczenie warto przywrócić pamięci. (bud. D, parter)

Konserwacja wyrobów włókienniczych
Omówienie sposobów konserwacji odzieży z włókien naturalnych i chemicznych oraz znaków informacyjnych dotyczących warunków prania, prasowania i czyszczenia chemicznego. (Kotłownia- patio, parter)

Z życia mieszkańców Łodzi okresu międzywojennego
„Meble stalunkowe”, „landszafty” i „płótna” oraz różne ciekawostki z życia mieszkańców Łodzi okresu międzywojennego – to tematy spotkania z kuratorem wystawy „Rekonstrukcja wnętrz mieszkań robotniczych z lat 20. i 30. XX wieku” (dom nr 6 na terenie Skansenu Łódzkiej Architektury Drewnianej)

Wydarzenia całodniowe

Smak złota i moc koloru Medale i plakaty piętnastu edycji Międzynarodowego Triennale Tkaniny w Łodzi. Prezentacja czynna od 29.07 do 30.10.2016 r. (bud. D)

Happening „Przeplot niejedno ma imię”
Każdy ze zwiedzających będzie miał okazję poznać podstawowe sploty tkackie, tkać na ramie tkackiej i zostawić w ten sposób swój artystyczny ślad w przestrzeni Białej Fabryki. Fragmenty wytkane przez zwiedzających złożą się na wspólne dzieło-dokument n1m. (budynek D, parter)

Jednodniowa prezentacja modeli maszyn włókienniczych ze zbiorów Działu Technik Włókienniczych.  (Kotłownia - patio, parter)

Zasłużony pracownik…
Jednorazowy pokaz medali i odznak przyznawanych pracownikom zakładów przemysłu lekkiego za długoletnią wzorową pracę, oraz osiągnięcia we współzawodnictwie pracy. (bud. D, 2 piętro)

Wstęp wolny

Do góry


5 sierpnia 2016, g. 21.00 - Szcześniak & Herdzin, „Songs from Yesterday”


Foto: Zosia Zija & Jacek Pióro / Sony Music Polska

Mietek Szcześniak – śpiew
Krzysztof Herdzin – fortepian, aranżacje, śpiew
Robert Kubiszyn – bas
Cezary Konrad – perkusja

Mieczysław Szcześniak i Krzysztof Herdzin stworzyli wspólnie wyjątkowy projekt z serii „Great American Songbook”. Ten pierwszy zaśpiewał doskonale jak zawsze, ten drugi jest autorem stylowych i bezpretensjonalnych aranżacji. Muzycy zawiesili sobie poprzeczkę bardzo wysoko, decydując się na utwory z repertuaru największych: Johna Lennona, Marvina Gaye’a czy Stevie Wondera. Wydawnictwo promują „This Is Not America” w oryginale wykonane przez Davida Bowiego i Pata Metheny oraz „Lovely Day” Billa Withersa i „Tears In Heaven”, ale również piosenki dużo mniej oczywiste, których odkrywanie sprawia wielką przyjemność.

Mieczysław Szcześniak nagrał siedem solowych płyt, na Festiwalu w Sopocie zdobył nagrodę bursztynowego Słowika, odebrał aż trzy Fryderyki. Fani pokochali jego talent, niepowtarzalną barwę głosu i niespotykany wśród polskich solistów feeling. Swoją twórczością reprezentuje to, co w muzyce najbardziej finezyjne i wyszukane.

Krzysztof Herdzin z kolei jako jeden z nielicznych artystów z powodzeniem łączy działalność na polu muzyki klasycznej i jazzowej, filmowej oraz pop. Jest pianistą, aranżerem, dyrygentem. W różnych muzycznych rolach pojawił się aż na dwustu płytach, z czego szesnaście „pokryło się złotem” a trzy „platyną”. Jest autorem nagrodzonej Oscarem orkiestracji muzyki Jana A.P. Kaczmarka do filmu „Finding Neverland”, a także laureatem Fryderyka w kategorii jazzowy kompozytor/aranżer roku.

01 VIDEO z koncertu
02 VIDEO z koncertu

Do góry

 

12 sierpnia 2016, g. 21.00 - Guthman


Foto: Tomasz Zięciowski

Małgorzata Zalewska-Guthman – harfa
Gary Guthman – trąbka, flugelhorn
Filip Wojciechowski – fortepian
Paweł Pańta – bas
Cezary Konrad – perkusja

Trąbka i harfa, linearnie i akordowo, jazzowo lub klasycznie i wreszcie… kompozytor i muza… czyli Mistrz i Małgorzata. Wzajemnie inspirujący się duet solistów stworzył razem piękną muzykę, której inspiracją była powieść Michaiła Bułhakowa. Współpracę tę trafnie określił Tomasz Jakubowski w swojej recenzji płyty „Master and Margarita”:

„Szkoda, że premiera Mistrza i Małgorzaty Gary Guthmana odbyła się w zamkniętej przestrzeni filharmonii, a nie w publicznej telewizji, w porze największej oglądalności.

Mamy bowiem do czynienia z niezwykłą płytą: zafascynowany powieścią Bułhakowa Guthman stworzył muzykę współczesną, ale wyraźnie nawiązującą do muzyki dawnych lat. Mistrz i Małgorzata pozwala nam nie tylko przenieść się do powieści Bułhakowa, ale i posmakować fantastyki zawartej na jej kartach. Elektryczna harfa Małgorzaty Zalewskiej (o której Jerzy Waldorff mówił, że umiejętnie łączy talent i urodę) oraz trąbka Gary Guthmana, amerykańskiego muzyka, dyrygenta i aranżera, stanowią połączenie rzadko słyszane, ale nadzwyczaj interesujące.

Mam nadzieję, że muzyka zainteresuje słuchaczy tak samo jak powieść. Mamy tu zatem do czynienia z kompozycjami dojrzałymi i świadomymi, z czystą fascynacją kompozytorską i świetnym wykonaniem.”

Usłyszycie Państwo kilka utworów z tej płyty, ale także przeboje Henry Manciniego, Paula Desmonda, Sergio Mendesa i Ernesto Lecuona. Zapowiada się wyjątkowy wieczór.

Zapraszamy
Małgorzata i Gary

01 VIDEO z koncertu
02 VIDEO z koncertu

Do góry

19 sierpnia 2016, g. 21.00 - Zieliński


Foto: z archiwum artystów

Jacek Zieliński – skrzypce, śpiew
Andrzej Zieliński – instrumenty klawiszowe, śpiew
Gabriela Zielińska-Tarcholik – śpiew
Bogumił Zieliński – bas
Rafał Tarcholik – perkusja

Piosenek „Skaldów” można posłuchać nie tylko w wykonaniu pełnego składu zespołu, ale również na koncertach kameralno-rodzinnych. Trzon tego projektu stanowią założyciele i liderzy zespołu bracia Andrzej i Jacek Zielińscy.
Andrzej jest kompozytorem większości piosenek, gra na instrumentach klawiszowych i śpiewa.
Jacek, również kompozytor, śpiewa, gra na skrzypcach i trąbce. Wraz z nimi występują dzieci Jacka. Bogumił Zieliński – gitara basowa, Gabriela Zielińska-Tarcholi – śpiew, a także mąż Gaby – Rafał Tarcholik – perkusja. W ich wykonaniu można posłuchać wszystkich największych przebojów zespołu „Skaldowie”.

01 VIDEO z koncertu
02 VIDEO z koncertu
03 VIDEO z koncertu

Do góry


26 sierpnia 2016, g. 21.00 - Grohman Orchestra – PREMIERA GMF!


Tomasz Gołębiewski – skrzypek stojący
Marta Kalińska – skrzypce
Paulina Wielgosińska – skrzypce
Małgorzata Sowierka-Chmiel – altówka
Maria Filipiak – wiolonczela
Piotr Kozłowski – kontrabas
Katarzyna Przybylska – flet
Agata Piotrowska-Bartoszek – obój
Dorota Cegielska – fagot
Mirosław Kłys – klarnet
Zbigniew Monkiewicz – waltornia
Piotr Grzywiński – waltornia
Sebastian Dworczak – perkusja
Krzysztof Herdzin – aranżer

Grohman Orchestra przyjęła swą nazwę od imienia wielkiego konesera sztuki, łodzianina Henryka Grohmana. To muzycy Filharmonii Łódzkiej, liderzy poszczególnych grup oraz koncertmistrz jako skrzypek-dyrygent.

Grohman Orchestra gra na co dzień walce, arie, polki, uwertury i marsze rodziny Straussów, jednak aby rozszerzyć swój repertuar powstał projekt – klasyka polskiej rozrywki. Największe przeboje muzyki rozrywkowej, korzystając z wyobraźni Krzysztofa Herdzina, nabrały nowego wymiaru. Cała sala śpiewa z nami! Mamy nadzieję, że tak właśnie będzie na Geyer Music Factory, gdzie zagramy go po raz pierwszy.

01 VIDEO z koncertu
02 VIDEO z koncertu
03 VIDEO z koncertu


Do góry

 

 

 

Koncerty dofinansowano ze środków Miasta Łodzi

 

  

Partner GMF 2016

Oferta Loft Aparts do pobrania TUTAJ.

 

 

 


powrót do góry