Oferta dla grup


 Działania edukacyjne prowadzone w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi skierowane są do odbiorców indywidualnych i do grup. Dostosowujemy je do wieku i specyfiki odbiorców – od przedszkoli przez szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły średnie po studentów, dorosłych, seniorów i całe rodziny. W ofercie znajdują się lekcje, warsztaty oraz gry muzealne, a także ścieżki tematyczne. Ze względu na specyfikę Muzeum, podejmowane działania koncentrują się wokół szeroko rozumianego włókiennictwa. Historia łączy się tu z techniką, sztuką i rękodziełem.

Biała Fabryka będąca najdłużej działającą w Łodzi fabryką wyrobów bawełnianych posiada genius loci stanowiący punkt wyjścia do opowiadania historii Łodzi, zarówno tej małej – codziennej, jak i tej obejmującej najważniejsze wydarzenia z historii Polski i Europy.

Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej przenosi nas do nieistniejącego już świata dawnego życia codziennego miasta włókienniczego. Lekcje poświęcone są m.in. dawnym zawodom, takim jak: krawiec, tkacz, majster.

Uczestnicy podczas zwiedzania i na warsztatach mają także możliwość odbycia podróży w świat nauki i techniki. Maszyny włókiennicze oraz inne obiekty muzealne stanowią punkt wyjścia do opowieści na temat roli wynalazków w codziennym życiu.

Inspirację dla wszystkich warsztatów artystycznych stanowią zbiory Muzeum prezentowane w ramach wystaw stałych i czasowych. Podczas warsztatów przybliżamy zarówno tradycyjne techniki związane z tworzeniem i zdobieniem wyrobów tekstylnych (np. tkanie splotem prostym, druk stemplowy i szablonowy, haft oraz aplikację) jak również działania związane z tworzeniem tzw. tkaniny eksperymentalnej. Uczestnicy korzystają zarówno z tradycyjnych surowców włókienniczych, jak i z niekonwencjonalnych materiałów. Oferujemy wspaniałą, twórczą zabawę. Zapewniamy opiekę merytoryczną pracowników Działu Edukacji oraz wszystkie potrzebne narzędzia i materiały. Stworzone dzieła pozostają własnością autorów i miłą pamiątką z pobytu w Muzeum.

Kontakt
Dział Edukacji
tel.: (42) 684 61 15
e-mail: edukacja@cmwl.pl

Dowiedz się więcej