plan muzeum godziny otwarcia cennik dla grup zorganizowanych kontakt
english language
Fot. Lech Andrzejewski
Fot. Lech Andrzejewski

Z modą przez XX wiek

Wystawa czynna do 5 lutego 2017 r.

Wystawa „Z modą przez XX wiek” została przygotowana w oparciu o zbiory Działu Odzieży. Jest to pierwszy w Polsce, tak szeroko przedstawiony retrospektywny przegląd, sięgający po czasy współczesne.
Na wystawie zaprezentowano przeszło 230 damskich i męskich strojów i akcesoriów.
Ekspozycja podzielona jest na dwie, odmiennie zaaranżowane części. Pierwsza z nich obejmuje okres 1900-1939, druga przedstawia modę od lat czterdziestych do końca lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku.
W części pierwszej staraliśmy się oddać klimat epoki poprzez aranżację kilku wnętrz mieszkalnych i użytkowych, obrazujących sceny z życia klasy średniej, ubranej według ówcześnie obowiązującej mody. Zwiedzający mogą znaleźć się w secesyjnym saloniku, podziwiać stroje dam przybyłych do atelier fotograficznego, podglądać kobiecy negliż w sypialni, uczestniczyć wraz z parą kupujących w zakupach, czy wreszcie brać udział w życiu towarzyskim modnego salonu lub obserwować eleganckie towarzystwo w foyer teatru. Strojom i akcesoriom mody towarzyszą meble, tkaniny, obrazy i przedmioty użytkowe, wypożyczone również z innych muzeów oraz od właścicieli prywatnych.
W części drugiej prezentujemy odzież, która w sposób najbardziej spektakularny unaocznia zmiany zachodzące w kanonach mody, a zarazem przedstawia istotne zjawiska w modzie polskiej. W sali wystawowej zostały wyodrębnione dwie prezentacje: na "wybiegu" dla modelek – ubiory z lat 70. i 80. pochodzące z Domu Mody „Telimena”, z warszawskich Domów Centrum, projektowane przez Barbarę Hoff oraz stroje autorskie, projektowane przez łódzkich artystów plastyków. W gablotach natomiast, przedstawiamy w układzie chronologicznym, stroje damskie i męskie, najbardziej charakterystyczne dla poszczególnych dekad oraz osobno torebki i buty. Tej części wystawy towarzyszy pokaz multimedialny.
Ponieważ ekspozycja ma charakter wystawy stałej, przewidujemy po pewnym czasie, ze względów konserwatorskich, częściową wymianę eksponatów.


Ewa Sierańska
st. kustosz, Dział Odzieży


Więcej na temat mody znaleźć można w folderze "Dlaczego moda się zmienia?" autorstwa Katarzyny Witas-Nowackiej,  dostępnym w kasie biletowej muzeum. 

 

Fot. A. Ambruszkiewicz, L. Andrzejewski

powrót do góry