Wydarzenia


18.05.2018, godz. 18.00

Abakanowicz w Lozannie. Wrota do sukcesu / wykład Giselle Eberhard Cotton, dyr. Fundacji Toms PauliTemat: Abakanowicz w Lozannie. Wrota do sukcesu / Abakanowicz in Lausanne.The Gateway to Success.

Lozanna w życiu Magdaleny Abakanowicz miała ogromne znaczenie. To tu zaczęła się jej światowa kariera, a zachodni świat poznał i zaadaptował rewolucyjne idee „polskiej szkoły tkaniny”, której była liderką. Nie udałoby się to, gdyby nie ludzie, którzy dostrzegli talent młodej artystki z Polski. Przede wszystkim należały do nich dwa szwajcarskie małżeństwa: Alice i Pierre Pauli oraz Marguerite i Pierre Magnenat. Tych znawców i wielbicieli sztuki współczesnej łączyły z Abakanowicz kontakty nie tylko zawodowe, ale z czasem także przyjaźń. Ich wpływ na jej twórczość jest niepodważalny. Pierre Pauli był komisarzem kilku edycji biennale tkaniny w Lozannie, gdzie w 1962 r. świat poznał Magdalenę Abakanowicz. Jego żona zaś prowadziła i wciąż prowadzi legendarną galerię „Alice Pauli”. W swoim domu posiadali nawet specjalny pokój przeznaczony na prace Abakanowicz. Wiele tkanin artystka wykonała specjalnie do wnętrz prywatnych i galerii swoich przyjaciół. Część z nich można obecnie podziwiać na wystawie Metamorfizm.

O historii tej niesamowitej, tak owocnej twórczo, przyjaźni opowie Giselle Eberhard Cotton z fundacji Toms Pauli, pod której opieką znajdują się m.in. lozańskie dzieła Abakanowicz.

Wykład w języku angielskim tłumaczony na język polski.

----------------------------

Giselle Eberhard Cotton od 16 lat pełni funkcję dyrektora Fundacji Toms Pauli, która opiekuje się zbiorami tkanin średniowiecznych, a także współczesnych pozostałych jako spuścizna ponad trzydziestoletniej historii Biennale w Lozannie. Wcześniej prowadziła zajęcia z muzeologii w ramach szwajcarskiego oddziału ICIM – Międzynarodowej Rady Muzeów, pracowała w Fondation de l'Hermitage w Lozannie oraz jako ekspert w genewskim oddziale Christie`s.

Jako dyrektor Fundacji Toms Pauli zorganizowała liczne wystawy prezentujące zbiory fundacji, a także przygotowywała katalogi i publikacje na ich temat, w tym ostatnią, podsumowującą 33 lata Biennale w Lozannie. Prowadzi badania na temat historii tkaniny i roli tkaniny współczesnej.

Budynek C, I piętro, sala konferencyjna (wejście od budynku D)
Bilety: normalny: 6 zł, ulgowy: 4 zł
Na wydarzenie nie obowiązują zapisy

CZYTAJ RÓWNIEŻ

1, 2, 3 do muzeum idziesz Ty! Warsztat dla maluszków

Cykl warsztatów twórczych o charakterze sensoryczno - ruchowym adresowany do najmłodszych dzieci wraz z opiekunami, którzy chcą RAZEM kreatywnie spędzić godzinę w naszym Muzeum.

MAMY WENĘ. WARSZTAT DLA MAM

Mamy wciąż myślą o swoich pociechach. Chcą być blisko, jak najbliżej swojego maluszka i pragną mu dać jak najwięcej miłości.

GMF TOP 10 – Miśkiewicz Family

Projekt „Miśkiewicz Family” jest projektem rodzinnym.

LODZER-PROJEKT: architektoniczne warsztaty dla dużych i małych

W toku warsztatów przyjrzymy się łódzkim fabrykom, a także willom, pałacom i kamienicom najznamienitszych kupieckich i przemysłowych rodów.

POLÓWKA 2018 – „Amy”, reż. Asif Kapedia

Dokumentalna opowieść o zmarłej w 2011 roku w wieku 27 lat brytyjskiej wokalistce Amy Winehouse.