23.06.2018, godz. 15.00 i 16.00

Oprowadzanie Adama Leja oraz wykład Marcina Różyca

Zapraszamy na wykład Marcina Różyca zatytułowany „Pionierska, nowatorska, potężna Lola Prusac”. Urodzona w Łodzi Lola Prusac była znakomitą paryską kreatorką mody. Współtworzyła potęgę Hermèsa. W 2014 roku uznana została za jedną z najważniejszych imigrantek tworzących modową potęgę Paryża. Jej projekty zestawiono ze strojami Charlesa Wortha, Azzedine’a Alaï, Yohjiego Yamamoto, Elsy Schiaparelli, Martin Margiela, Balenciagi czy Rafa Simonsa. Była też pierwszą kreatorką mody, która zinterpretowała malarstwo Mondriana.

Marcin Różyc – kurator, krytyk mody, wykładowca. Współpracuje z Vogue.pl i K MAG. Autor książki „Nowa moda polska”. Wykładał m.in.: na Uniwersytecie Warszawskim, Katedrze Mody ASP w Warszawie, London Collage of Fashion, Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandta i w Topographie des Terrors w Berlinie.

Wykład poprzedzi oprowadzanie po wystawie „Christian Dior i ikony paryskiej mody z kolekcji Adama Leja”, które poprowadzi jeden z najważniejszych kolekcjonerów mody pochodzącej z ostatniej dekady XIX w. aż do współczesności, Adam Leja. Jego zbiór, którego fragment jest prezentowany w #cmwl, liczy ponad pięć tysięcy obiektów, co czyni go jednym z największych i najbardziej rozpoznawalnych w Europie Wschodniej.

Ekspozycja jest zaś hołdem złożonym powojennemu wysokiemu krawiectwu Paryża, „haute couture”, czyli kreacjom, które należy rozpatrywać jako dzieła sztuki i rzemiosła. Centralne miejsce wystawy zajmuje Christian Dior – podkreślający walory damskiej sylwetki rewolucjonista i wizjoner, którego prace od ponad siedemdziesięciu lat stanowią symbol kobiecości i najwyższej elegancji. Pierwsza część wystawy prezentuje obiekty pochodzące z najbardziej znanego na świecie powojennego domu mody „Christian Dior”. Druga część jest kontekstem dla twórczości paryskiego projektanta. Pokazane są na niej stroje współczesnych Diorowi twórców, np. Niny Ricci. Ponadto, można zobaczyć „nieśmiertelny” kostium Chanel czy sukienki domu mody Lanvin. Młodsze, powojenne pokolenie modowych twórców na wystawie reprezentuje zaś m.in. Yves Saint Laurent, Pierre Cardin i Andre Courreges.

Adam Leja – historyk sztuki, kolekcjoner mody i ekspert w dziedzinie sztuk dekoracyjnych okresu „art déco”, konsultant instytucji muzealnych, jak i kolekcjonerów prywatnych. Od 1992 r. prowadzi Galerię 32 specjalizującą się w sztuce okresu międzywojennego.

Oprowadzanie Adama Leja: godz.15:00
Wykład Marcina Różyca: godz.16:00
Budynek C, I piętro, sala konferencyjna (wejście przez Budynek D)
Bilety:
normalny 10 zł; ulgowy: 6 zł (na oprowadzanie i wykład)
normalny 6 zł; ulgowy: 4 zł (na wykład)

Dzieje rodu Geyerów. Spacer po Starym Cmentarzu w Łodzi

Pracownicy Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi zapraszają na spacer po ewangelickiej części Starego Cmentarza.

1, 2, 3 do muzeum idziesz Ty! Warsztat dla maluszków

MAMY WENĘ. WARSZTAT DLA MAM

Mamy wciąż myślą o swoich pociechach. Chcą być blisko, jak najbliżej swojego maluszka i pragną mu dać jak najwięcej miłości.

GMF TOP 10 – Miśkiewicz Family

Projekt „Miśkiewicz Family” jest projektem rodzinnym.

LODZER-PROJEKT: architektoniczne warsztaty dla dużych i małych

W toku warsztatów przyjrzymy się łódzkim fabrykom, a także willom, pałacom i kamienicom najznamienitszych kupieckich i przemysłowych rodów.