18.03.2018 r., g. 13.00

Oprowadzanie po wystawie „Ad initium”

Zapraszamy na oprowadzanie autorskie prof. Włodzimierza Cygana po wystawie „Ad initium".

Wystawa prezentuje prace cenionego łódzkiego artysty, laureata wielu nagród, prof. Włodzimierza Cygana. Ekspozycja wpisuje się w cykl wystawienniczy CMWŁ, poświęcony najwybitniejszym postaciom polskiej sztuki tkaniny, uznanym zarówno w kraju, jak i na świecie.

Prace Cygana to dzieła manifestujące artystyczne możliwości tkwiące w rudymentach samej tkaniny. Poszukuje on wciąż nowych rozwiązań formalnych, skupia swoją uwagę na możliwościach poszerzenia środków wyrazu, jakie tkwią w połączeniu tradycyjnej konstrukcji tkaniny z nowoczesnymi technologiami. Niejako bohaterem swoich prac czyni to, co zazwyczaj stanowi niewidoczny szkielet ukryty pod gęstymi nićmi wątku - osnowę. To ona skupia na sobie uwagę widza, determinuje kształty. Nieoczywiste jest również włączenie w obszar artystycznych eksperymentów, oprócz materiałów przynależnych tkaninie, włókna transmitującego światło (tzw. światłowodu). Jego obecność nadaje dziełom aurę tajemniczości i kieruje myśli ku temu co nieuchwytne i metafizyczne.

Budynek D, III piętro

Bilety: normalny 10 zł, ulgowy 6 zł

Oprowadzanie Adama Leja oraz wykład Marcina Różyca

Zapraszamy na wykład Marcina Różyca zatytułowany „Pionierska, nowatorska, potężna Lola Prusac”.

COTTON ART

Z myślą o dorosłych odbiorcach sztuki przygotowaliśmy program warsztatów artystycznych opartych na wystawach czasowych.

1,2,3 do muzeum idziesz Ty!

CO ABAKANY MÓWIĄ DO ŚCIANY?

Co to abakan? Jaki jest? Czym lub kim może być?

VI OGÓLNOPOLSKA WYSTAWA RĘKODZIEŁA ARTYSTYCZNEGO "Z NICI ARIADNY"

VI edycja wystawy „Z nici Ariadny”, organizowana przez Centralne Muzeum Włókiennictwa i Fabrykę Nici w Łodzi Ariadna S.A