19.11.2017 r., g. 13.00

Oprowadzanie po wystawie „Nostalgia za Kresami. Ludowa tkanina wileńska, poleska i huculska"

Serdecznie zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie, podczas którego kuratorka wystawy - Lidia Zganiacz opowie o zagadnieniach, które znalazły się w najnowszym wydawnictwie Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, oprowadzając po ekspozycji drogą wyznaczoną m.in. przez hasła ze słownika wyrażeń gwarowych.

Kilimy, liżnik, poszewki na poduszki, haftowane ręczniki, tkaniny wykonane współcześnie tradycyjnymi technikami; z jednej strony wykorzystujące standardowe surowce, z drugiej, prezentujące nowe wzornictwo i nietypową kolorystykę – to wszystko będą mogli zobaczyć odwiedzający wystawę „Nostalgia za Kresami. Ludowa tkanina wileńska, poleska i huculska”.

Publikacja, której wydanie towarzyszy wystawie, poświęcona jest ludowym tkaninom i haftom, typowym dla wystroju wnętrza domu kresowego wschodnich terenów dawnej Rzeczpospolitej. Przybliża takie zagadnienia, jak ludowe surowce włókiennicze, struktura tkanin i ich technika czy charakterystyczne motywy zdobnicze. W bogato ilustrowanym wydawnictwie znalazły się fotografie eksponatów o tematyce etnograficznej, wykonane w latach 30. XX wieku na terenie Polesia przez Józefa Szymańczyka (fotografa, artystę, dokumentalistę) oraz zdjęcia dokumentujące współczesne formy rękodzieła na Huculszczyźnie.

Budynek A, III piętro

Bilety: normalny 10 zł, ulgowy 6 zł

Urodziny Łodzi w Centralnym Muzeum Włókiennictwa

Zapraszamy do świętowania 595. Urodzin Łodzi

GMF TOP 10 - Tangata Quintet

Specyficzny styl kompozytorski Piazzolli, tzw. tango nuevo był w dużej mierze kreowany przez zespół samego kompozytora – Quinteto Nuevo Tango.

Warsztat „EPI, MEZO, KATA, czyli budowanie świata"

Jakie procesy zachodzą we wnętrzu Ziemi? Czy ich efekty widzimy na jej powierzchni?

1,2,3 do muzeum idziesz Ty!

GMF TOP 10 - Waglewski & Pospieszalski

Podczas koncertu usłyszymy nieprzewidywalny akustyczny duet Wojciecha Waglewskiego i Mateusza Pospieszalskiego.