19.11.2017 r., g. 13.00

Oprowadzanie po wystawie „Nostalgia za Kresami. Ludowa tkanina wileńska, poleska i huculska"

Serdecznie zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie, podczas którego kuratorka wystawy - Lidia Zganiacz opowie o zagadnieniach, które znalazły się w najnowszym wydawnictwie Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, oprowadzając po ekspozycji drogą wyznaczoną m.in. przez hasła ze słownika wyrażeń gwarowych.

Kilimy, liżnik, poszewki na poduszki, haftowane ręczniki, tkaniny wykonane współcześnie tradycyjnymi technikami; z jednej strony wykorzystujące standardowe surowce, z drugiej, prezentujące nowe wzornictwo i nietypową kolorystykę – to wszystko będą mogli zobaczyć odwiedzający wystawę „Nostalgia za Kresami. Ludowa tkanina wileńska, poleska i huculska”.

Publikacja, której wydanie towarzyszy wystawie, poświęcona jest ludowym tkaninom i haftom, typowym dla wystroju wnętrza domu kresowego wschodnich terenów dawnej Rzeczpospolitej. Przybliża takie zagadnienia, jak ludowe surowce włókiennicze, struktura tkanin i ich technika czy charakterystyczne motywy zdobnicze. W bogato ilustrowanym wydawnictwie znalazły się fotografie eksponatów o tematyce etnograficznej, wykonane w latach 30. XX wieku na terenie Polesia przez Józefa Szymańczyka (fotografa, artystę, dokumentalistę) oraz zdjęcia dokumentujące współczesne formy rękodzieła na Huculszczyźnie.

Budynek A, III piętro

Bilety: normalny 10 zł, ulgowy 6 zł

WYKŁAD „Początki przemysłowej Łodzi”.

Jak to możliwe, że w ciągu kilkudziesięciu kolejnych lat Łódź stała się jednym
z największych miast wielkoprzemysłowych? Dlaczego sukiennicy, tkacze, czy fabrykanci swoje imperium postanowili budować właśnie tutaj?

ZNACZKI, WŁÓCZKI, MYDŁO I POWIDŁO, CZYLI WARSZTAT O KOLEKCJI

„Masz w domu istne muzeum!” – słyszałeś to kiedyś? A czy faktycznie można mieć w domu muzeum? Po co właściwie istnieją muzea?

Cotton art

Z myślą o dorosłych odbiorcach sztuki przygotowaliśmy program warsztatów artystycznych opartych na wystawach czasowych.

1,2,3 do muzeum idziesz Ty!

WERNISAŻ WYSTAWY "CHRISTIAN DIOR I IKONY PARYSKIEJ MODY Z KOLEKCJI ADAMA LEJA"

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi ma niezwykłą okazję przypomnieć dokonania Christiana Diora, a także powojennych paryskich mistrzów haute couture dzięki uprzejmości polskiego kolekcjonera i eksperta, Adama Leja, właściciela ponad pięciu tysięcy obiektów z historii mody.