19.11.2017 r., g. 13.00

Oprowadzanie po wystawie „Nostalgia za Kresami. Ludowa tkanina wileńska, poleska i huculska"

Serdecznie zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie, podczas którego kuratorka wystawy - Lidia Zganiacz opowie o zagadnieniach, które znalazły się w najnowszym wydawnictwie Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, oprowadzając po ekspozycji drogą wyznaczoną m.in. przez hasła ze słownika wyrażeń gwarowych.

Kilimy, liżnik, poszewki na poduszki, haftowane ręczniki, tkaniny wykonane współcześnie tradycyjnymi technikami; z jednej strony wykorzystujące standardowe surowce, z drugiej, prezentujące nowe wzornictwo i nietypową kolorystykę – to wszystko będą mogli zobaczyć odwiedzający wystawę „Nostalgia za Kresami. Ludowa tkanina wileńska, poleska i huculska”.

Publikacja, której wydanie towarzyszy wystawie, poświęcona jest ludowym tkaninom i haftom, typowym dla wystroju wnętrza domu kresowego wschodnich terenów dawnej Rzeczpospolitej. Przybliża takie zagadnienia, jak ludowe surowce włókiennicze, struktura tkanin i ich technika czy charakterystyczne motywy zdobnicze. W bogato ilustrowanym wydawnictwie znalazły się fotografie eksponatów o tematyce etnograficznej, wykonane w latach 30. XX wieku na terenie Polesia przez Józefa Szymańczyka (fotografa, artystę, dokumentalistę) oraz zdjęcia dokumentujące współczesne formy rękodzieła na Huculszczyźnie.

Budynek A, III piętro

Bilety: normalny 10 zł, ulgowy 6 zł

Warsztat "ROŚLINY, GOBELINY I WIELKIE TKANINY"

Wszyscy doskonale wiemy, że ogry mają warstwy, podobnie jak cebula. A czy dzieła sztuki mają warstwy?

Warsztat "CZŁOWIEK Z NATURY'

Analizując kim jesteśmy, jacy jesteśmy i w jaki sposób się zmieniamy, wykorzystując pastele, farby, mazaki, bawełniany materiał oraz grzebienie, stworzymy autoportrety naszej natury, tego co lubimy i  czego nie lubimy

Oprowadzanie po wystawie „Ad initium"

Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie prof. Włodzimierza Cygana po wystawie „Ad initium".

Warsztaty rodzinne

Szukacie miejsca na kreatywne spędzanie czasu? Właśnie je znaleźliście!

VI Ogólnopolska Wystawa Rękodzieła Artystycznego "Z Nici Ariadny"

VI edycja wystawy „Z nici Ariadny”, organizowana przez Centralne Muzeum Włókiennictwa i Fabrykę Nici w Łodzi Ariadna S.A