24.11.2017 r., g. 17.00

Panel dyskusyjny

Kuratorka wystawy "Bunt materii" Marta Kowalewska poprowadzi dyskusję z prof. Wojciechem Sadleyem i prof. Ewą Latkowską-Żychską, którzy reprezentowali Polskę na najbardziej prestiżowych międzynarodowych wydarzeniach związanych z tkaniną artystyczną - lozańskich Biennale i łódzkich Triennale. Opowiedzą o tym, jak zmieniał się charakter tych prezentacji, ale także jaka atmosfera towarzyszyła tworzeniu nowego języka sztuki czy jakie wyzwania stawiają przed artystami międzynarodowe konfrontacje.
Wydarzenie towarzyszy wystawie „Bunt materii”, która jest czynna w naszym Muzeum do 18 lutego 2018 r.

Ewa Latkowska – Żychska urodziła się w Łodzi,  studiowała w latach 1969-1974 w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. Dyplom w 1976 roku w Pracowni Dywanu i Gobelinu prof. Antoniego Starczewskiego. Pracuje na macierzystej Uczelni - w latach 1976-1997 w Pracowni Tkaniny Unikatowej, od 1997 r. w Pracowni Papieru, której jest założycielką. Profesor zwyczajny od 2000 roku.

Wojciech Sadley, absolwent Wyższej Szkoły Muzycznej w Lublinie i ASP w Warszawie. W latach 1960-68 pracował w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego. Od 1973 kieruje Katedrą Tkaniny Eksperymentalnej na Wydziale Malarstwa warszawskiej ASP, od 1983 jest profesorem. Wystawiał wielokrotnie w kraju i za granicą, miedzy innymi podczas I-IV Międzynarodowe Biennale Tkaniny, Lozanna 1962-1973, VIII i XI Biennale Sztuki, Sao Paulo 1965 i 1971, „Exempla”, Monachium 1970 oraz Triennale Tkaniny w Łodzi. Tworzy rozbudowane struktury przestrzenne na pograniczu malarstwa, rzeźby i tkaniny. Poszczególne ich typy czy odmiany układają się w cykle, których tytuły często nawiązują do tradycji antycznej.

Budynek D, parter

Bilety: normalny 6 zł; lgowy: 4 zł

Wystawa została objęta Honorowym Patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydent Miasta Łodzi.

Warsztaty rękodzielniczych technik tkackich z prof. Ewą Latkowską-Żychską

Autorskie warsztaty Ewy Latkowskiej-Żychskiej opierające się na technikach własnych artystki, którymi posługuje się ona przy realizacji swoich prac.

Warsztat "Kolorowe wzory. Wzorzyste kolory"

Czy kolor może być wesoły lub smutny? I czy czerwień działa tylko na byka?

Cotton art

Twórcze działania nie są Ci obce? Masz głowę pełną pomysłów, wolne niedzielne popołudnie? Świetnie się składa, przyjdź do Muzeum! W sali warsztatowej, gdzie atmosfera sprzyja kreacji, korzystając z dostępnych materiałów i pomocy pracowników Działu Edukacji spożytkujesz swoją energię.

Oprowadzanie po wystawie „Nostalgia za Kresami. Ludowa tkanina wileńska, poleska i huculska"

oprowadzanie kuratorskie, podczas którego kuratorka wystawy - Lidia Zganiacz opowie o zagadnieniach, które znalazły się w najnowszym wydawnictwie Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi