1.05-19.08.2018 r.

RAZEM TWORZYMY ŚWIAT. WYSTAWA LALEK

21 lalek z Afryki i Ameryki Łacińskiej, wśród nich, te które są opiekunkami domu, rodziny, amuletem chroniącym przed złem. O niektórych mówi się, że mają duszę...

Lalki pochodzą ze zbiorów Jolanty Królikowskiej, urodzonej w Łodzi artystki, podróżniczki, prezeski Fundacji Jomi, która od lat prowadzi i wspiera działania mające na celu poprawienie życiowej, materialnej i społecznej sytuacji mieszkańców Afryki. Artystka podróżuje po świecie w poszukiwaniu twórczych inspiracji, jak również lalek do swojej kolekcji. Pierwsza, zakupiona została w Ugandzie jako podarunek dla głuchoniemej dziewczynki. Dała ona początek kolekcji.

Prezentowane w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi lalki pochodzą z różnych krajów, mają ubrania w charakterystycznych dla swego regionu kolorach, krojach i powstały z tkanin wykonywanych znanymi od pokoleń technikami. Przypominają wyglądem mieszkańców krain, z których pochodzą. Za każdą z nich stoi historia - niektóre były darem dla kolekcjonerki, inne pochodzą z warsztatów lokalnych artystów, jeszcze inne zostały zakupione specjalnie do kolekcji.

Integralną częścią prezentacji lalek są warsztaty, podczas których spróbujemy poszukać odpowiedzi na pytania: jak bardzo jesteśmy do siebie podobni? Co nas różni od ludzi mieszkających na drugiej półkuli? Czy każdy dorosły miał w dzieciństwie przytulankę? Może zachował ją do dziś? Uczestnicy dowiedzą się też, między innymi, z czego zbudowane są afrykańskie domostwa oraz z czego słynie Peru. Będzie można zaprojektować nowoczesne stroje inspirowane egzotyczną modą lub stworzyć własną, współczesną wersję tradycyjnej lalki.

Prezentacji towarzyszy album „Dzieci świata - Children of the world”, zawierający portrety dzieci i oryginalnych lalek pochodzących z najróżniejszych zakątków naszego globu.

Program towarzyszący wystawie:

2.06.2018 (sobota):

godz. 12:30 - spotkanie z kolekcjonerką Jolantą Królikowską, prezes Fundacji Jomi, z którą  będzie można porozmawiać m.in. o tym  jak powstawała ta niezwykła kolekcja.

godz. 13:30 - warsztaty „Razem tworzymy świat”

Na organizowane wydarzenie obowiązują zapisy. Zgłoszenia pod nr tel. 500 527 855 w godz. 8:00-16:00 (pon.-pt.)

Miejsce: parter budynku D

Urodziny Łodzi w Centralnym Muzeum Włókiennictwa

Zapraszamy do świętowania 595. Urodzin Łodzi

GMF TOP 10 - Tangata Quintet

Specyficzny styl kompozytorski Piazzolli, tzw. tango nuevo był w dużej mierze kreowany przez zespół samego kompozytora – Quinteto Nuevo Tango.

Warsztat „EPI, MEZO, KATA, czyli budowanie świata"

Jakie procesy zachodzą we wnętrzu Ziemi? Czy ich efekty widzimy na jej powierzchni?

1,2,3 do muzeum idziesz Ty!

GMF TOP 10 - Waglewski & Pospieszalski

Podczas koncertu usłyszymy nieprzewidywalny akustyczny duet Wojciecha Waglewskiego i Mateusza Pospieszalskiego.