14.10.2017 r., g. 12.00

Spacer po Starym Cmentarzu - historia rodziny Geyerów

4 pomniki kryjące w sobie historię 17 postaci z rodziny Geyerów – polityków, społeczników, żołnierza Armii Krajowej, Honorowego Konsula Finlandii w Polsce. Czego jeszcze o nich nie wiemy?

Do dziś świadectwem ich zaangażowania w działalność społeczną i charytatywną są budynki użyteczności publicznej, piękne kamienice, szkoły i szpitale. Wśród nich byli między innymi: Honorowy Konsul Finlandii w Polsce, politycy, społecznicy, żołnierz Armii Krajowej. Kim byli, jakie mieli zainteresowania, dlaczego oprócz działalności biznesowej angażowali się w projekty służące mieszkańcom miasta? Czy potrafimy dziś zrozumieć ich wybory i decyzje prowadzące do często tragicznych w skutkach wypadków? Opowieści o rodzie Geyerów będzie można usłyszeć w sobotę podczas spaceru po Starym Cmentarzu, który poprowadzi Marcin Gawryszczak, kierownik Działu Przemysłu Włókienniczego Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi – instytucji mającej siedzibę w budynkach fabryki wybudowanej przez protoplastę rodu – Ludwika Ferdynanda Geyera.

Pracownicy muzeum, jako spadkobiercy materialnego dziedzictwa budowniczych Białej Fabryki, postanowili otoczyć opieką nagrobki rodziny Geyerów znajdujące się na terenie ewangelickiej części Starego Cmentarza przy ul. Ogrodowej, dlatego sobotniemu spacerowi towarzyszyć będą prace porządkowe. Muzealnicy wezmą także udział w corocznej kweście organizowanej 1 listopada przez Towarzystwo Opieki nad Starym Cmentarzem przy ul. Ogrodowej w Łodzi. Dochód z akcji w całości zostanie przeznaczony na renowację najcenniejszych nagrobków najstarszej łódzkiej nekropolii. W planach CMWŁ jest także objęcie patronatu nad pomnikami rodziny Geyerów.

Poprzez swoją akcję pracownicy muzeum zachęcają wszystkich przedstawicieli środowiska kultury do aktywnego włączenia się zarówno w kwestę 1 listopada, jak i porządkowanie nagrobków na Starym Cmentarzu. „Kto jak nie my, ludzie kultury, powinni dbać o pamięć protoplastów naszego miasta, osób, które stworzyły Łódź” – przekonuje Magda Komarzeniec, Zastępca Dyrektora Muzeum.

Chętnych do spacerowania pracownicy zapraszają w sobotę, 14 października o godz. 12:00, zbiórka przy bramie prowadzącej na ewangelicką część Starego Cmentarza przy ulicy Ogrodowej 43.

Tegoroczna trzydniowa kwesta na Starym Cmentarzu odbędzie się w dniach 28, 29 października i 1 listopada.

Warsztat "Czy słyszałeś o Orbitku?"

Czy we wszechświecie, poza naszą planetą istnieją inne formy życia? Jeśli tak, to co przypominają – ludzi, bakterie, pierwotniaki, a może dzieła sztuki?

Warsztat "Cotton art"

Twórcze działania nie są Ci obce? Masz głowę pełną pomysłów, wolne niedzielne popołudnie? Świetnie się składa, przyjdź do Muzeum!

Oprowadzanie po wystawie "Nostalgia za Kresami. Ludowa tkanina wileńska, poleska i huculska"

Podczas ostatniego oprowadzania kuratorka wystawy – Lidia Zganiacz, opowie o znaczeniu tkanin w życiu codziennym mieszkańców dawnych Kresów wschodnich.

Warsztat "Puścić farbę"

Czy z przypraw, mąki i wody można zrobić jedynie coś pysznego do jedzenia? A gdyby tak z wyposażenia kuchni stworzyć prawdziwą farbę i namalować nasze ulubione danie?

Spotkanie z Januszem Kondratiukiem towarzyszące wystawie „Bunt materii"

Zapraszamy na spotkanie z reżyserem, Januszem Kondratiukiem, które poprowadzi Marta Kowalewska. Przybliży on postać założycielki Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi i pomysłodawczyni Międzynarodowego Triennale Tkaniny, Krystyny Kondratiuk.