6.01.2018 r.

Urodziny Geyera

Ludwik Geyer, „pierwszy Lodzermensch”, „ojciec Łodzi", „król perkalu", wielki innowator technologiczny, który jako pierwszy sprowadził do Łodzi maszynę parową, założyciel między innymi zakładów przy Piotrkowskiej 282 – tzw. Białej Fabryki, urodził się 6 stycznia 1805 roku. Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, mające siedzibę w kompleksie pofabrycznych budynków Białej Fabryki, zaprasza na wydarzenie „Urodziny Geyera”, które odbędzie się w 213. rocznicę urodzin fabrykanta. Dla gości przygotowano m.in.: grę terenową, przeznaczoną dla dwuosobowych zespołów, których zadaniem będzie rozwiązanie zagadki niespodziewanie zatrzymanej fabryki, wykłady poświęcone historii miasta i rodziny Geyerów, jedno z ostatnich przed inwestycją oprowadzań po sali maszyn oraz urodzinowy tort. Historycznym momentem urodzin stanie się pierwsze po ponad 50. latach uruchomienie odrestaurowanego motaka – maszyny, która została wyprodukowana dla Zakładów Towarzystwa Akcyjnego Wyrobów Bawełnianych „Ludwik Geyer”.

Program:

12.30-17.00 – gra terenowa pt. „Poszukiwacze zaginionego motaka”. Fabuła: zniknęła maszyna nawijająca przędzę na szpule. Proces technologiczny olbrzymiej fabryki Ludwika Geyera został przerwany, produkcja stanęła. Kto zdoła odnaleźć motak i przywrócić życie fabryce, tego czeka niezwykła nagroda. Gra przeznaczona jest dla kilku dwuosobowych zespołów, poruszających się po wnętrzach Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi; także tych z reguły niedostępnych dla zwiedzających: wewnętrznych korytarzach, przestrzeniach magazynowych, labiryntach łączników. Celem gry jest rozwiązanie w jak najkrótszym czasie wszystkich zagadek ukrytych na terenie olbrzymiego kompleksu dawnych zakładów Ludwika Geyera oraz odnalezienie tytułowego motaka. Zgłoszenia będą przyjmowane drogą mailową pod adresem: urodzinygeyera@cmwl.pl do 4 stycznia 2018 r., do godziny 12.00. Przy zapisach prosimy o podanie nr tel. Liczba miejsc ograniczona.

14.00  – dr hab. Krzysztof Paweł Woźniak, prof. UŁ, opowie o tym, jak zmieniła się Łódź od 1828 roku, kiedy Ludwik Geyer zjawił się tu po raz pierwszy, do tragicznej śmierci Roberta Geyera w grudniu 1939 roku.

16.00 – Ryszard Bonisławski przybliży historię XIX-wiecznej Łodzi.

17.15 – Po ponad 50. latach, po raz pierwszy zostanie uruchomiony odrestaurowany motak – maszyna, która została wyprodukowana dla Zakładów Towarzystwa Akcyjnego Wyrobów Bawełnianych „Ludwik Geyer” i tu też pracowała. Motak powstał w 1928 r., do Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi trafił zaś z Łódzkich Zakładów Przemysłu Pasmanteryjnego przy ul. Kopernika 1/3 w 1969 r. Maszyna jest jednym z zaledwie dwóch zachowanych obecnie wyrobów Wydziału Mechanicznego Zakładów Przemysłu Bawełnianego „L. Geyer”, a jednocześnie jedynym działającym, który można oglądać.

17.20 – Tort dla wszystkich Gości, którzy przybędą w tym dniu do muzeum.

18.00 – Oprowadzanie po sali maszyn – ostatnia okazja, by zobaczyć tę ekspozycję w jej obecnym kształcie, przed wielką inwestycją, dzięki której budynek A zostanie przystosowany do nowoczesnych standardów wystawienniczych.

Regulamin Gry

Urodziny Łodzi w Centralnym Muzeum Włókiennictwa

Zapraszamy do świętowania 595. Urodzin Łodzi

GMF TOP 10 - Tangata Quintet

Specyficzny styl kompozytorski Piazzolli, tzw. tango nuevo był w dużej mierze kreowany przez zespół samego kompozytora – Quinteto Nuevo Tango.

Warsztat „EPI, MEZO, KATA, czyli budowanie świata"

Jakie procesy zachodzą we wnętrzu Ziemi? Czy ich efekty widzimy na jej powierzchni?

1,2,3 do muzeum idziesz Ty!

GMF TOP 10 - Waglewski & Pospieszalski

Podczas koncertu usłyszymy nieprzewidywalny akustyczny duet Wojciecha Waglewskiego i Mateusza Pospieszalskiego.