13-25.05.2018

V Łódzkie Senioralia

Serdecznie zapraszamy Seniorów do udziału w wydarzeniach organizowanych w naszym Muzeum podczas V Łódzkich Senioraliów.

Specjalnie z tej okazji dla wszystkich Seniorów przygotowaliśmy bilety wstępu do Muzeum w cenie 1 zł.

Program wydarzeń:

17 maja

Zapraszamy na wernisaż wystawy prac Magdaleny Abakanowicz, w której zaprezentujemy m. in. dzieła wcześniej w Polsce niepokazywane, udostępnione dzięki uprzejmości szwajcarskiej Fundacji Toms Pauli. Fundacja ta przechowuje dokumenty i dzieła sztuki związane z historią Biennale w Lozannie, imprezy kluczowej dla rozwoju nowoczesnej tkaniny artystycznej na świecie. Taka forma ekspozycji pozwoli pełniej zapoznać się z drogą twórczą artystki, bowiem pierwszy etap unaocznia kierunki rozwoju myśli artystycznej i drogę dochodzenia do rewolucyjnych rozwiązań formalnych. Kolejny zaś, wzbogacony o eksponaty lozańskie, które będą prezentowane w Polsce po raz pierwszy, ukaże pełnię dokonań i dojrzałość osiągnięć Magdaleny Abakanowicz. Obecna prezentacja skupia się na dojrzałym okresie twórczości artystki w dziedzinie tkaniny artystycznej, kiedy jej starania o autonomię tego medium zyskały uznanie na świecie.

19 maja

Noc Muzeów 2018

Podczas jedynej takiej nocy w roku, w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, poza wystawami stałymi, na wystawie „Metamorfizm II”, zobaczyć będzie można prace Magdaleny Abakanowicz wcześniej niepokazywane w Polsce oraz stroje słynnych paryskich projektantów na wystawie „Christian Dior i ikony paryskiej mody z kolekcji Adama Leja”. To także okazja by zobaczyć wystawę „Ekspedycja’ 88”, która zostanie zaprezentowana w Muzeum w ramach Łódź Design Festival. Ekspozycja stanowi rodzaj laboratorium, dzięki któremu można odbyć swoistą podróż do 1988 roku, zderzając ówczesną codzienność z czasami współczesnymi jednocześnie stawiając pytania o to, jaką funkcję w życiu człowieka pełnią przedmioty i co się z nimi dzieje w momencie, kiedy przestają być nam potrzebne.

Dla wszystkich zainteresowanych nauką zawodu włókiennika muzealna biblioteka przygotuje zaś prezentację zbioru unikatowych zeszytów należących niegdyś do Herberta Willnera pochodzących z 1907 r., które zdradzają tajniki warsztatu włókienniczego.

W godzinach 19.00-20.30 oraz 22.15-23.45 zapraszamy na parter budynku D, gdzie własnoręcznie będzie można wykonać druk szablonowy. Do dyspozycji każdego będą torby, farby i szablony z hasłami nawiązującymi do włókiennictwa m.in. „Plotę trzy po trzy”, „Grubymi nićmi szyte”, „Pociągam za sznurki” czy „Cienko przędę”.

Od godziny 21.00, o każdej pełnej godzinie, aż do północy warto pojawić się na dziedzińcu wewnętrznym Muzeum, a w oknach okalających go budynków szukać postaci założyciela fabryki – Ludwika Geyera.

24 maja

Warsztat sPLOTY

Wszystkich pragnących doskonalić swój warsztat tkacki, bądź dopiero rozpoczynających swoją przygodę z tą tradycyjną techniką, Dział Edukacji CMWŁ zaprasza do sali warsztatowej, gdzie raz w miesiącu, na czwartkowych warsztatach od godz. 17.00 do 19.00 dorośli uczestnicy przy użyciu wełnianego wątku, na lnianej osnowie będą tworzyć dwustronne tkaniny dekoracyjne.

Zajęcia prowadzi Danuta Lorent-Więckowska, kustosz w Dziale Edukacji Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Bilety: normalny: 12 zł, ulgowy: 8 zł

1, 2, 3 do muzeum idziesz Ty! Warsztat dla maluszków

MAMY WENĘ. WARSZTAT DLA MAM

Mamy wciąż myślą o swoich pociechach. Chcą być blisko, jak najbliżej swojego maluszka i pragną mu dać jak najwięcej miłości.

GMF TOP 10 – Miśkiewicz Family

Projekt „Miśkiewicz Family” jest projektem rodzinnym.

LODZER-PROJEKT: architektoniczne warsztaty dla dużych i małych

W toku warsztatów przyjrzymy się łódzkim fabrykom, a także willom, pałacom i kamienicom najznamienitszych kupieckich i przemysłowych rodów.

POLÓWKA 2018 – „Amy”, reż. Asif Kapedia

Dokumentalna opowieść o zmarłej w 2011 roku w wieku 27 lat brytyjskiej wokalistce Amy Winehouse.