02.06.2018 r., g. 12.30

SPOTKANIE Z JOLANTĄ KRÓLIKOWSKĄ I WARSZTATY "RAZEM TWORZYMY ŚWIAT"

Spotkanie z Jolantą Królikowską: godz.12:30
Budynek C, I piętro, sala konferencyjna (wejście przez Budynek D)

Warsztaty: godz.13:30
Budynek C, III piętro, sala warsztatowa (wejście przez Budynek D)

Bilety:
normalny 6 zł, ulgowy 4 zł (spotkanie)
normalny 12 zł, ulgowy 8 zł (warsztaty)

Zapraszamy na spotkanie z Jolantą Królikowską, właścicielką kolekcji lalek prezentowanych aktualnie w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Urodzona w Łodzi artystka, podróżniczka, prezeska Fundacji Jomi, która od lat prowadzi i wspiera działania mające na celu poprawienie życiowej, materialnej i społecznej sytuacji mieszkańców Afryki. Artystka podróżuje po świecie w poszukiwaniu twórczych inspiracji, jak również lalek do swojej kolekcji. Pierwsza, zakupiona została w Ugandzie jako podarunek dla głuchoniemej dziewczynki. Dała ona początek kolekcji.

21 lalek z Afryki i Ameryki Łacińskiej, wśród nich, te które są opiekunkami domu, rodziny, amuletem chroniącym przed złem. O niektórych mówi się, że mają duszę...

Prezentowane w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi lalki pochodzą z różnych krajów, mają ubrania w charakterystycznych dla swego regionu kolorach, krojach i powstały z tkanin wykonywanych znanymi od pokoleń technikami. Przypominają wyglądem mieszkańców krain, z których pochodzą. Za każdą z nich stoi historia - niektóre były darem dla kolekcjonerki, inne pochodzą z warsztatów lokalnych artystów, jeszcze inne zostały zakupione specjalnie do kolekcji.

Prezentacji towarzyszy album „Dzieci świata - Children of the world”, zawierający portrety dzieci i oryginalnych lalek pochodzących z najróżniejszych zakątków naszego globu.

Po spotkaniu zapraszamy na warsztaty, podczas których spróbujemy poszukać odpowiedzi na pytania: czy jesteśmy bardziej różni czy podobni do siebie? Czy dorośli mają przytulanki? Jaki byłby Twój przekaz do ludzkości, gdybyś znalazł się na stacji kosmicznej, która za chwilę straci łączność z Ziemią? Czy warto być dla siebie miłym? Podczas warsztatów spróbujemy odpowiedzieć na te mniej lub bardziej poważne pytania! Dowiemy się też, jakie stroje noszą niektóre afrykańskie plemiona i z czego słynie Peru. Będziemy też projektować współczesne ubrania inspirowane egzotyczną modą lub stworzymy własną, nowoczesną wersję tradycyjnej lalki!

Warsztaty dla dzieci od lat 7

Na warsztat obowiązują zapisy. Zgłoszenia pod nr tel. 500 527 855 w godz. 8:00-16:00 (pon.-pt.).

1, 2, 3 do muzeum idziesz Ty! Warsztat dla maluszków

MAMY WENĘ. WARSZTAT DLA MAM

Mamy wciąż myślą o swoich pociechach. Chcą być blisko, jak najbliżej swojego maluszka i pragną mu dać jak najwięcej miłości.

GMF TOP 10 – Miśkiewicz Family

Projekt „Miśkiewicz Family” jest projektem rodzinnym.

LODZER-PROJEKT: architektoniczne warsztaty dla dużych i małych

W toku warsztatów przyjrzymy się łódzkim fabrykom, a także willom, pałacom i kamienicom najznamienitszych kupieckich i przemysłowych rodów.

POLÓWKA 2018 – „Amy”, reż. Asif Kapedia

Dokumentalna opowieść o zmarłej w 2011 roku w wieku 27 lat brytyjskiej wokalistce Amy Winehouse.