30.03.2017, g. 18.00

Wernisaż wystawy "Nostalgia za Kresami. Tkanina wileńska, poleska i huculska”

Ludowe tkaniny, ich historia i symboliczne znaczenia, a także niezwykła przestrzenna aranżacja wystawy autorstwa Franciszka Kłaka, pozwolą zwiedzającym zajrzeć do typowego domu mieszkańców Kresów Wschodnich.

Będzie można zobaczyć w nim wileńską radziużkę, czy pochodzącą z terenu obecnej Białorusi dzierużkę, służące niegdyś do nakrywania łóżka. Będziemy mogli podziwiać tkaniny, które nie tylko pełniły rolę użytkową lub dekoracyjną, ale miały także duże znaczenie w sferze obrzędowości. Tak jak lniane lub lniano-bawełniane ręczniki, zdobione haftem i koronkami, które w domach i kościołach zawieszane były nad świętymi obrazami. Takie ręczniki panny młode rozdawały w czasie wesela w podarunku swoim krewnym i ważniejszym gościom. Z kolei charakterystyczne dla wystroju wnętrza domu na Huculszczyźnie, wieszane na ścianie kilimy, odgrywały dużą rolę w obrządku pogrzebowym – nakrywano nimi trumny zmarłych, a po ceremonii pozostawiano w cerkwi czy kościele. Inna typowa huculska tkanina – liżnik, czyli rodzaj grubego, włochatego koca, była używana jako kołdra, nakrywano nią również ławy i łóżka. Wierzono, że takie koce przynoszą szczęście, więc często ofiarowywano je młodej parze jako prezent ślubny. Oprócz tkanin, na ekspozycji znajdą się też bardzo rzadkie czarne hafty poleskie.

Fotografie wykonane w latach 2008-2011 pokażą miejsca, gdzie liżniki nadal powstają i sposób ich produkcji, który niewiele się zmienił od przełomu XIX i XX wieku.

Uzupełnieniem wystawy będą archiwalne fotografie wnętrz, ludzi i pejzaży, wykonane w latach 30. XX wieku. Autorem zdjęć jest Józef Szymańczyk. Negatywy – zakopane w walizce w przydomowym ogrodzie – cudem przetrwały czas wojny.

Kurator: Lidia Zganiacz.

Wystawa czynna do 20 sierpnia, budynek A, III piętro.

Lista wydarzeń towarzyszących wystawie do pobrania tutaj.

WYKŁAD „Początki przemysłowej Łodzi”.

Jak to możliwe, że w ciągu kilkudziesięciu kolejnych lat Łódź stała się jednym
z największych miast wielkoprzemysłowych? Dlaczego sukiennicy, tkacze, czy fabrykanci swoje imperium postanowili budować właśnie tutaj?

ZNACZKI, WŁÓCZKI, MYDŁO I POWIDŁO, CZYLI WARSZTAT O KOLEKCJI

„Masz w domu istne muzeum!” – słyszałeś to kiedyś? A czy faktycznie można mieć w domu muzeum? Po co właściwie istnieją muzea?

Cotton art

Z myślą o dorosłych odbiorcach sztuki przygotowaliśmy program warsztatów artystycznych opartych na wystawach czasowych.

1,2,3 do muzeum idziesz Ty!

WERNISAŻ WYSTAWY "CHRISTIAN DIOR I IKONY PARYSKIEJ MODY Z KOLEKCJI ADAMA LEJA"

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi ma niezwykłą okazję przypomnieć dokonania Christiana Diora, a także powojennych paryskich mistrzów haute couture dzięki uprzejmości polskiego kolekcjonera i eksperta, Adama Leja, właściciela ponad pięciu tysięcy obiektów z historii mody.