Wernisaż wystawy "Złota Igła 2017"

10.06.2017 r., g. 13.00

Wystawy rękodzieła amatorów na stałe wpisały się w kalendarz Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Wśród nich ogromną popularność zdobyła pokonkursowa Ogólnopolska Wystawa Haftu Krzyżykowego „Złota Igła” organizowana cyklicznie od 2000 roku.

Prace nadsyłane na konkurs powinny być wykonane techniką haftu krzyżykowego lub półkrzyżykowego na drukowanej kanwie lub odwzorowywane na podstawie wcześniej publikowanych wzorów albo według własnych projektów. W siódmej edycji „Złotej Igły” swój udział zadeklarowało 67 autorów nadsyłając 83 hafty. Jury w dniu 20 marca 2017 roku dokonało przeglądu zgłoszonych prac, zakwalifikowało na wystawę pokonkursową 81 haftów. Poza konkursem postanowiono wyeksponować 1 pracę.

Tegoroczny sposób nagradzania laureatów został oparty na doświadczeniach prestiżowego Międzynarodowego Triennale Tkaniny w Łodzi. Jury kwalifikacyjne, któremu przewodniczyła prof. Lidia Choczaj z Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi, nominowało prace 21 autorów. Spośród nich wybrano: jedną pierwszą, dwie drugie, trzy trzecie nagrody oraz trzy wyróżnienia.

W siódmej edycji konkursu tematyka haftów jest zróżnicowana – pojawiają się motywy abstrakcyjne, ale można także oglądać rośliny, zwierzęta, pejzaże, architekturę i sceny rodzajowe. Niezmiennie największą popularnością cieszą się haftowane obrazy. Charakteryzują się one urozmaiconymi efektami kolorystycznymi i niejednokrotnie niezwykłą precyzją wykonania. Tym razem w mniejszej liczbie reprezentowane są zaś prace o przeznaczeniu typowo użytkowym.

Haft krzyżykowy jest techniką popularną, powszechnie znaną i bardzo lubianą ze względu na swój wdzięk, uniwersalność, a także szerokie możliwości artystycznej ekspresji. VII Ogólnopolska Wystawa Haftu Krzyżykowego „Złota Igła 2017”, będąca przeglądem najnowszych trendów występujących w hafciarstwie krzyżykowym, ukazuje talent, inwencję twórczą oraz kunszt techniczny artystów-amatorów i stanowi ważne wydarzenie.

Sponsorami wystawy i Fundatorami nagród w konkursie "Złota Igła" są: DMC Creative World - Złoty Sponsor, Ariadna S.A. FABRYKA NICI - Fundator dwóch II nagród, Home&Craft (Fundator dwóch III nagród), Haftpasja (Fundator III nagrody), Coricamo (Fundator trzech wyróżnień). Patronat medialny nad wystawą objęli: Igłą MalowaneTwórcze inspiracje.

Kurator: Michał Sierba

Wystawa czynna od 10 czerwca do 3 września br., w budynku D, III piętro.

Warsztat "Stwórz ten wątek"

Opowiadacie niestworzone historie? Słowo WĄTEK niezaprzeczalnie kojarzy Wam się z filmem, a nie układem nitek biegnącym w poprzek tkaniny?

Warsztat Cotton art

Tkanina bawełniana, garnek do rozpuszczenia kilku plastrów pszczelego wosku, jeden tjanting, szczypta barwników, dużo starych gazet, kilka różnej grubości pędzli do nakładania.

Wernisaż wystawy "Bunt materii"

Historia rewolucji tkaniny artystycznej, która zaczęła się w Polsce.

Międzynarodowy Dzień Dziergania w Miejscach Publicznych

Są bawełniane, kolorowe, miękkie i niezwykle potrzebne noworodkom.

Oprowadzanie po wystawie „Czar Jawy – batik. Tradycyjne tkaniny indonezyjskie”

O sposobie tworzenia, historii i znaczeniu batiku będzie można się dowiedzieć podczas oprowadzania kuratorskiego.