16.06.2018 r., g. 16.00

Wykład dr. Krzysztofa Trojanowskiego

Temat: „Jacques Fath, zapomniany rywal Diora”.

Zapraszamy na wykład dr. Krzysztofa Trojanowskiego zatytułowany „Jacques Fath, zapomniany rywal Diora”. Uznanie paryskich elegantek Jacques Fath zdobył krótko przed wybuchem drugiej wojny. W okresie niemieckiej okupacji ten niespełna trzydziestoletni projektant kontynuował działalność zawodową, stając się jednym z najbardziej cenionych i popularnych krawców „haute couture”. W latach powojennych z powodzeniem konkurował z Christianem Diorem, a francuska prasa chętnie podsycała emocje, porównując najnowsze dokonania obydwu królów mody. Dobrą passę przerwała śmierć Fatha w wieku zaledwie 42 lat.

---------------------------------------------------

dr Krzysztof Trojanowski - adiunkt w Katedrze Filologii Romańskiej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, autor bogatej monografii mody francuskiej okresu wojennego „Moda w okupowanej Francji i jej polskie echa”.

Wykład towarzyszy wystawie „Christian Dior i ikony paryskiej mody z kolekcji Adama Leja”.

Budynek C, I piętro, sala konferencyjna (wejście przez Budynek D)
Bilety: normalny 6 zł; ulgowy: 4 zł

Oprowadzanie Adama Leja oraz wykład Marcina Różyca

Zapraszamy na wykład Marcina Różyca zatytułowany „Pionierska, nowatorska, potężna Lola Prusac”.

COTTON ART

Z myślą o dorosłych odbiorcach sztuki przygotowaliśmy program warsztatów artystycznych opartych na wystawach czasowych.

1,2,3 do muzeum idziesz Ty!

CO ABAKANY MÓWIĄ DO ŚCIANY?

Co to abakan? Jaki jest? Czym lub kim może być?

VI OGÓLNOPOLSKA WYSTAWA RĘKODZIEŁA ARTYSTYCZNEGO "Z NICI ARIADNY"

VI edycja wystawy „Z nici Ariadny”, organizowana przez Centralne Muzeum Włókiennictwa i Fabrykę Nici w Łodzi Ariadna S.A