21.04.2018 r., g. 12.15

WYKŁAD „Początki przemysłowej Łodzi”.

Łódź uzyskała prawa miejskie 29 lipca 1423 roku. Wydawałoby się, że w przeciągu kilku następnych stuleci powinna znacznie się rozwinąć i rozbudować. Można odnieść wrażenie, że przemysł był tutaj przecież od zawsze. Nic bardziej mylnego. Pod koniec XVIII wieku Łodzi chciano odebrać prawa miejskie. Była to wówczas niewielka, rolnicza osada leżąca w granicach ziemi łęczyckiej, która liczyła raptem niewiele ponad 250 mieszkańców. Coraz bardziej popadała w zapomnienie i nic nie zwiastowało, że ten stan rzeczy ma ulec zmianie. Mimo to dźwignęła się z popiołów i znalazła się na przemysłowej mapie XIX-wiecznej Europy. Liczba mieszkańców znacząco wzrosła. Inwestorzy i fabrykanci zza zachodniej granicy zaczęli swoje majątki lokować właśnie tutaj po 1820 roku.

Jak to możliwe, że w ciągu kilkudziesięciu kolejnych lat Łódź stała się jednym z największych miast wielkoprzemysłowych? Dlaczego sukiennicy, tkacze, czy fabrykanci swoje imperium postanowili budować właśnie tutaj?

Na te wszystkie pytania odpowiedzi zostaną udzielone podczas wykładu. Słuchaczom zostanie przybliżona najdawniejsza historia Łodzi oraz proces kształtowania się industrializacji w jej granicach.

Prowadzenie Damian Langner.

Budynek C, I piętro, sala konferencyjna (wejście od budynku D)

Na wydarzenie nie obowiązują zapisy.

Bilety: normalny: 6 zł, ulgowy: 4 zł

Urodziny Łodzi w Centralnym Muzeum Włókiennictwa

Zapraszamy do świętowania 595. Urodzin Łodzi

GMF TOP 10 - Tangata Quintet

Specyficzny styl kompozytorski Piazzolli, tzw. tango nuevo był w dużej mierze kreowany przez zespół samego kompozytora – Quinteto Nuevo Tango.

Warsztat „EPI, MEZO, KATA, czyli budowanie świata"

Jakie procesy zachodzą we wnętrzu Ziemi? Czy ich efekty widzimy na jej powierzchni?

1,2,3 do muzeum idziesz Ty!

GMF TOP 10 - Waglewski & Pospieszalski

Podczas koncertu usłyszymy nieprzewidywalny akustyczny duet Wojciecha Waglewskiego i Mateusza Pospieszalskiego.