Wydarzenia


21.04.2018 r., g. 12.15

WYKŁAD „Początki przemysłowej Łodzi”.Łódź uzyskała prawa miejskie 29 lipca 1423 roku. Wydawałoby się, że w przeciągu kilku następnych stuleci powinna znacznie się rozwinąć i rozbudować. Można odnieść wrażenie, że przemysł był tutaj przecież od zawsze. Nic bardziej mylnego. Pod koniec XVIII wieku Łodzi chciano odebrać prawa miejskie. Była to wówczas niewielka, rolnicza osada leżąca w granicach ziemi łęczyckiej, która liczyła raptem niewiele ponad 250 mieszkańców. Coraz bardziej popadała w zapomnienie i nic nie zwiastowało, że ten stan rzeczy ma ulec zmianie. Mimo to dźwignęła się z popiołów i znalazła się na przemysłowej mapie XIX-wiecznej Europy. Liczba mieszkańców znacząco wzrosła. Inwestorzy i fabrykanci zza zachodniej granicy zaczęli swoje majątki lokować właśnie tutaj po 1820 roku.

Jak to możliwe, że w ciągu kilkudziesięciu kolejnych lat Łódź stała się jednym z największych miast wielkoprzemysłowych? Dlaczego sukiennicy, tkacze, czy fabrykanci swoje imperium postanowili budować właśnie tutaj?

Na te wszystkie pytania odpowiedzi zostaną udzielone podczas wykładu. Słuchaczom zostanie przybliżona najdawniejsza historia Łodzi oraz proces kształtowania się industrializacji w jej granicach.

Prowadzenie Damian Langner.

Budynek C, I piętro, sala konferencyjna (wejście od budynku D)

Na wydarzenie nie obowiązują zapisy.

Bilety: normalny: 6 zł, ulgowy: 4 zł

CZYTAJ RÓWNIEŻ

ZNACZKI, WŁÓCZKI, MYDŁO I POWIDŁO, CZYLI WARSZTAT O KOLEKCJI

„Masz w domu istne muzeum!” – słyszałeś to kiedyś? A czy faktycznie można mieć w domu muzeum? Po co właściwie istnieją muzea?

Cotton art

Z myślą o dorosłych odbiorcach sztuki przygotowaliśmy program warsztatów artystycznych opartych na wystawach czasowych.

1,2,3 do muzeum idziesz Ty!

Cykl warsztatów twórczych o charakterze sensoryczno - ruchowym adresowany do najmłodszych dzieci wraz z opiekunami, którzy chcą RAZEM kreatywnie spędzić godzinę w naszym Muzeum.

WERNISAŻ WYSTAWY "CHRISTIAN DIOR I IKONY PARYSKIEJ MODY Z KOLEKCJI ADAMA LEJA"

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi ma niezwykłą okazję przypomnieć dokonania Christiana Diora, a także powojennych paryskich mistrzów haute couture dzięki uprzejmości polskiego kolekcjonera i eksperta, Adama Leja, właściciela ponad pięciu tysięcy obiektów z historii mody.

Warsztaty rodzinne

Szukacie miejsca na kreatywne spędzanie czasu? Właśnie je znaleźliście!