22.06.2018, godz. 18.00

Polskie duchy. Spotkanie z prof. Janis Jefferies

Temat: „Polskie duchy”.

22 czerwca w Centralnym Muzeum Włókiennictwa będzie gościć prof. Janis Jefferies, była studentka Magdaleny Abakanowicz, znana artystka, krytyk sztuki i naukowiec. Spotkanie poświęcone będzie wspomnieniom Jefferies o jej mentorce.

W połowie lat 70. Janis Jefferies otrzymała wymarzone stypendium w pracowni Magdaleny Abakanowicz, która ją szczególnie inspirowała. W grudniu 1970 r. ta 23-letnia Angielka przekroczyła żelazną kurtynę i trafiła do komunistycznej Polski. Na spotkaniu opowie o swoich pierwszych wrażeniach, przekraczaniu barier językowych i kulturowych, które na bieżąco opisywała w pamiętniku. Szczególnie cenne wydają się jej opinie o ówczesnej polskiej scenie artystycznej w zestawieniu z tym, co zdążyła poznać na Zachodzie, o oryginalności polskiej sztuki, zarówno pod względem formy, jak i podejmowanych tematów. Janis Jefferies mogła przez 10 miesięcy obserwować warsztat jednej z największych artystek XX w. Widziała, jak rodziły się abakany, które tak zafascynowały zachodnich artystów. Osobiste doświadczenia, jaki zdobywana latami wiedza Janis Jefferis sprawiają, że jest ona kopalnią wiedzy na temat Magdaleny Abakanowicz i tkaniny artystycznej XX w.

Wykład w języku angielskim tłumaczony na język polski.

--------------------------------------
Janis Jefferies – profesor na Goldsmiths University of London, artystka, pisarka i kuratorka, pracownik naukowy w Reserch Fellow Constance Howard Resource and Research Centre in Textiles, które sama założyła w 2002 r. Autorka wielu publikacji na temat tkaniny, technologii i metodologii badań naukowych. Jest współzałożycielką Textile; Journal of Cloth and Culture. Obecnie pracuje na publikacją towarzyszącą wystawie i projektowi badawczemu Enchantment of Textiles w Milieux Institute at Concordia University w Montrealu.

Budynek C, I piętro, sala konferencyjna (wejście przez Budynek D)
Bilety: normalny 6 zł; ulgowy: 4 zł
Na wydarzenie nie obowiązują zapisy

Dzieje rodu Geyerów. Spacer po Starym Cmentarzu w Łodzi

Pracownicy Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi zapraszają na spacer po ewangelickiej części Starego Cmentarza.

1, 2, 3 do muzeum idziesz Ty! Warsztat dla maluszków

MAMY WENĘ. WARSZTAT DLA MAM

Mamy wciąż myślą o swoich pociechach. Chcą być blisko, jak najbliżej swojego maluszka i pragną mu dać jak najwięcej miłości.

GMF TOP 10 – Miśkiewicz Family

Projekt „Miśkiewicz Family” jest projektem rodzinnym.

LODZER-PROJEKT: architektoniczne warsztaty dla dużych i małych

W toku warsztatów przyjrzymy się łódzkim fabrykom, a także willom, pałacom i kamienicom najznamienitszych kupieckich i przemysłowych rodów.