Archiwum triennale

15. Międzynarodowe Triennale Tkaniny, Łódź 2016

15. Międzynarodowe Triennale Tkaniny

9 maja – 30 października 2016 r.

Miejsce ekspozycji: Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 282 w Łodzi
Aranżacja wystawy: Janusz Kucharski
Projekt plakatu, katalogu i druków towarzyszących: Mirosław Owczarek

Rada Programowa: Liliana Andrzejczak, Andrzej Banachowicz, Grażyna Bolimowska, Lidia Choczaj, Elżbieta Fuchs, Dorota Grynczel, Wojciech Jaskółka, Marcin Oko (przewodniczący), Jolanta Piwońska (sekretarz), Ewa Poradowska-Werszler, Aleksander Widyński, Małgorzata Wróblewska Markiewicz

Na wystawie zaprezentowano 130 prac przygotowanych przez 136 artystek i artystów z 46 krajów.

Kraje uczestniczące (w nawiasach liczba uczestników): Argentyna (3), Australia  (2), Austria (2), Belgia (3), Bułgaria (3), Chile (2), Chiny (4), Chorwacja (2), Cypr (2), Czechy (2), Dania (3), Estonia (2), Finlandia (3), Francja (3), Grecja (1), Hiszpania (1), Holandia (2), Irlandia (2), Islandia (2), Izrael (2), Japonia (5), Kanada (2), Kolumbia (2), Kostaryka (2), Litwa (7), Łotwa (2), Meksyk (3), Mołdawia (1), Niemcy (1), Norwegia (3), Polska (24), Portugalia (2), Rosja (3), Rumunia (1), Serbia (2), Słowacja (2), Słowenia (1), Szwajcaria (1), Szwecja (2), Tajwan (2), Turcja (2), Ukraina (4), USA (5), Węgry (3), Wielka Brytania (4), Włochy (3)

Jury: Thomas Cronenberg (Niemcy), Yuko Ikeda (Japonia), Bruce W. Pepich (USA), Renata Rozsívalová (Czechy), Magdalena Soboń, Małgorzata Wróblewska Markiewicz

Złoty Medal: Tereza Barabash (Ukraina) „Deszcz na Ukrainie”, technika własna, żyłka, gwoździe, nici, 230 x 180 x 28 cm
(ur. 1984) Absolwentka Wydziału Tkaniny Artystycznej Lwowskiej Akademii Sztuki. W ramach pracy twórczej zajmuje się tkaniną artystyczną, malarstwem, instalacjami i land art. Autorka wielu wystaw indywidualnych, uczestniczyła także w prezentacjach zbiorowych na Ukrainie i w Polsce. W 2009 r. otrzymała nagrodę Ukrainian Tekstylism. Stypendystka programu Gaude Polonia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2010 r.

Srebrne Medale: Anne Bjørn (Dania) „Przezroczysty krajobraz”, Laima Ore-Oržekauskienė (Litwa) „Dedykowane Ojcu. Miejski Szpital w Wilnie, Poślizg (Potknięcie, błąd) Nr 1”
Brązowe Medale: Peter Horn (Niemcy) „Kto to zrobił?”, Joanna Rusin „Kompozycja na kanwie”, Anna J. van Stuijvenberg (Holandia) „Zobacz to, czego nie możesz dostrzec”
Wyróżnienia honorowe: Katalin Fóris (Węgry) „Uciszona pamięć”, Toko Hayashi (Japonia) „Zwielokrotnij”, Ian Nigel Hurlstone (Wielka Brytania) „Ach, jak przyjemnie”, Jeannie de Raeymaecker (Belgia) „Wizja ciemności. Naturalna szarość”, Anna Więckowska-Kowalska „Siódme niebo”

Nagroda Fundacji AKAPI za najlepszy debiut na Międzynarodowym Triennale Tkaniny w Łodzi: Tereza Barabash (Ukraina) „Deszcz na Ukrainie”

Medal Centralnego Muzeum Włókiennictwa: Tohru Ohtaka (Japonia) „Moje miasto wody”
Do zbiorów Centralnego Muzeum Włókiennictwa prace przekazali: Ceci Arango (Kolumbia), Alina Bloch, Zlatko Cvetković (Serbia), Lucy Irvine (Australia), Gaye Kirlidökme Belen (Turcja), Monique van Nieuwland (Australia), Nesrin Türkmen (Turcja), Ivana Żanko (Chorwacja).

Wybrane wydarzenia towarzyszące:

13. Ogólnopolska Wystawa Tkaniny Unikatowej