11.5.2024 r., godz. 14:00

Rozbijamy ekościemę w drobny mak! Rozmowa o odpowiedzialnej modzie

Jak często zdarzyło Ci się kupić coś z metką „eko”, ale ten produkt wcale nie był eko? Producenci oszukują konsumentów na każdym kroku, aby zarobić, jak najwięcej. Wszywają metki z fałszywym składem ubrań, ukrywają informacje o łańcuchu dostaw, twierdzą, że produkt został wyprodukowany lokalnie, a w nie w odległym Bangladeszu.

Podczas spotkania z Joanną Szabuńko, współzałożycielką i wiceprezeską Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie, rozprawimy się ze wszystkimi „ekofrazesami”. Odpowiemy na pytanie czym jest odpowiedzialna moda i z jakimi dylematami mierzą się kupujący, ponieważ od jakiegoś czasu już nie tylko cena ma znaczący wpływ na decyzję o zakupie, ale jakość i wpływ na środowisko. Opowiemy o konsekwencjach produkcji bawełny i o tym, czy bawełniana koszulka to rzeczywiście najlepszy wybór. Poruszymy kwestię tworzenia ubrań z butelek pet, żeby raz na zawsze ustalić czy to recykling. No i wreszcie, poznamy praktyki, pozwalające wybrać firmy, które poważnie podchodzą do ochrony środowiska i odpowiedzialności społecznej.

Joanna Szabuńko – ekspertka ds. zrównoważonego rozwoju, od ponad 15 lat zajmująca się tematami praw człowieka, a także (nie)odpowiedzialnej produkcji i konsumpcji oraz ich wpływu na środowisko i klimat. Współzałożycielka i wiceprezeska Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie. Członkini Rady Fundacji Fairtrade Polska. Współpracuje z polskimi i międzynarodowymi organizacjami pozarządowymi i inicjatywami wielostronnymi. Menadżerka, koordynatorka polskich i międzynarodowych projektów kampanijnych i edukacyjnych, researcherka, autorka raportów nt. przestrzegania praw człowieka w łańcuchach dostaw oraz materiałów edukacyjnych z zakresu zrównoważonej produkcji i konsumpcji, audytorka społeczna. Absolwentka stosunków międzynarodowych oraz podyplomowych studiów z ewaluacji projektów społecznych na Uniwersytecie Warszawskim.

Spotkanie poprowadzi Justyna Grabowska, kierowniczka Działu Biblioteka i Archiwum

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:
Kiedy: 11 maja (sobota) godz. 14:00
Gdzie: sala konferencyjna
Limit osób: 50
Bilet: 8 zł

Bilety do nabycia w kasie Muzeum oraz na stronie bilety.cmwl.pl

1, 2, 3 – DO MUZEUM IDZIESZ TY!: ZYGZAKOWO

Warsztaty dla dzieci 1+ z opiekunem

3, 4, 5 W MUZEUM SIĘ WKRĘĆ!: DAWNE ZABAWKI

Warsztaty dla dzieci 3+ z opiekunem.

"Poruszenia" - warsztaty improwizacji ruchowej

Zapraszamy na warsztaty improwizacji ruchowej

sPLOTY – warsztaty tradycyjnych technik

Popołudniowe spotkania twórcze dla młodzieży, osób dorosłych oraz seniorów

Joga w muzeum

Zajęcia jogi adresowane do początkujących.